Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W kościele Jezuitów we Lwowie odrestaurowano zabytkowe freski

W kościele Jezuitów we Lwowie odrestaurowano zabytkowe freski

Fot. http://www.propertydesign.pl

W kościele Jezuitów (obecnie greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej) pw. św. Piotra i Pawła we Lwowie zakończyła się konserwacja malowideł autorstwa Franciszka Ecksteina na sklepieniu prezbiterium.

Polskie MKiDN podało, że prace konserwatorskie w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie przeprowadzane były w latach 2015-2017. Wykonał je polsko-ukraiński zespół pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ministerstwo kultury poinformowało także, że realizacja projektu była możliwa dzięki środkom finansowym z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” w kwocie 0,7 mln zł, beneficjent Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kon-Federacja, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej.

„W ramach projektu udało się uratować ponad 360 m2 mocno zasolonych i przemalowanych fresków, by w konsekwencji przywrócić im pierwotny charakter barokowej polichromii. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja procesu rewaloryzacji malowideł zachowanych na sklepieniu nawy głównej lwowskiej świątyni” – napisano na stronie ministerstwa.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 15.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code