Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie oddano cześć insurgentom styczniowym

W Kijowie oddano cześć insurgentom styczniowym

Złożone kwiaty i zapalone znicze ku pamięci 153. rocznicy Powstania Styczniowego – tak przedstawiciele Ambasady RP i społeczność polska z miasta Kijowa, Winnicy i innych miejscowości upamiętnili 22 stycznia powstańców styczniowych w miejscu, gdzie rozstrzelano przywódców insurgentów w Cytadeli Kijowskiej.

Dzisiaj w wolnej Polsce, w wolnej Ukrainie mamy możliwość oddawać cześć pamięci tych, którzy ofiarą swojego życia starali się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy o tym, że powstanie styczniowe to nie tylko walki na ziemiach Królestwa Polskiego i ziem zabranych, to również Złota Hramota, głosząca wolność dla wszystkich narodów na ziemiach Ukrainy, to również udział ludzi wszystkich stanów, wszystkich narodowości – mówił podczas uroczystości zastępca ambasadora Polski Rafał Wolski.

Powstanie styczniowe stało się natchnieniem dla ruchów demokratycznych w całej Europie, weszło do polskiej legendy literackiej, stało się natchnieniem dla największego polskiego męża stanu XX wieku jakim był Józef Piłsudski, który w swojej broszurze „Rok 1863” zawarł najtrafniejszą bodaj analizę tamtego pamiętnego roku i przygotował w pełnym sensie instrukcję – dodał.

W uroczystości oprócz polskich dyplomatów wzięli udział prezesi i członkowie organizacji polskich, duchowieństwo, pracownicy muzeum „Forteca Kijowska” oraz przedstawiciele Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie RP na Ukrainie.

Inna Sandiuk, 23.01.16 r.

 


{morfeo 1104}

{youtube}{/youtube}