Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Kijowie odbyło się trzecie spotkanie ukraińskich i polskich historyków

W Kijowie odbyło się trzecie spotkanie ukraińskich i polskich historyków

Źródło: Ukrinform24-26 września w stolicy Ukrainy odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci z udziałem innych znanych historyków, poświęcone antypolskim akcjom na Wołyniu w latach 1943-44.

Nie zważając na rozbieżności w poglądach traktowania tragedii, która wydarzyła się na Wołyniu i Wschodniej Małopolsce okresie II wojny światowej, spotkanie w Kijowie zaowocowało w deklaracje nowej wzmożonej współpracy. Między innymi zarząd obydwu instytucji zaplanowało zorganizować szereg wspólnych projektów, poświęconym represjom przeciwko Polakom na Ukrainie w czasach ZSRS oraz represji komunistycznych władz PRL wobec ukraińskiej społeczności.

Tematyczne wykłady ze strony ukraińskiej wygłosili prof. Jurij Szapował, historyk Jarosław Borszczyk oraz dr Wołodymyr Wiatrowycz. Polski punkt widzenia reprezentowali dr Tomasz Bereza, wykład którego był konsultowany z Ewą Siemaszko oraz prof. Grzegorz Hryciuk.

Polskie i ukraińskie podejście do tematu Zbrodni Wołyńskiej różni się nie tylko jej traktowaniem lecz także podawaną przez obydwie strony liczbą ofiar oraz przyczyn tragedii. Wiceszef polskiego IPN dr Mateusz Szpytma podkreślił jednak, że obydwie strony były reprezentowane przez bardzo dobrych specjalistów a wymiana argumentów okazała się otwartą i kulturalną.

Prezes ukraińskiego INP Wiatrowycz zaznaczył, że celem październikowego spotkania w Kijowie było odpolitycznienie dyskusji na temat Wołynia i skierowanie rozmów na ten temat w środowisko naukowo-historyczne.

Kolejne podobne spotkanie na poziomie wybitnych historyków zaplanowane jest na marzec 2017 roku w Warszawie.

Słowo Polskie na podstawie informacji Polskiego Radia oraz memory.gov.ua, 27.10.16 r.

 

Konferencja prasowa w agencji Ukrinform, podsumowująca spotkanie historyków w sprawie Wołynia

{youtube}isBTO0yGpQQ{/youtube}