Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie, Lwowie oraz w d. Stanisławowie odbyły się Marsze Pokoju

W Kijowie, Lwowie oraz w d. Stanisławowie odbyły się Marsze Pokoju

Z okazji Światowego Dnia Pokoju, obchodzonego w dniu 1 stycznia, w miastach wielu krajów odbywają się Marsze Pokoju. Na Ukrainie m. in. odbyły się one w Kijowie, we Lwowie i w Iwano-Frankowsku (byłym Stanisławowie).

Od kilku lat organizatorem tego przedsięwzięcia jest wspólnota Świętego Idziego, do której mogą dołączyć wszyscy chętni pomodlić się o pokój w państwach, gdzie trwają konflikty zbrojne. Obecnie takich krajów jest 29.

W stolicy Ukrainy ponad stu uczestników Marszu Pokoju przeszło od placu Besarabskiego do Majdanu Niepodległości, trzymając w rękach plansze z nazwami państw, w których trwają konflikty: Somalia, Afganistan, Syria, Liwia, Irak, Ukraina…

W Stanisławowie Marsz Pokoju rozpoczął się od centralnego Majdanu Wieców. Wystąpienie kapelana wspólnoty Świętego Idziego o. Jarosława Rochmana oraz młodzieży należącej do wspólnoty, przyciągnęły uwagę kilkudziesięciu mieszkańców i gości miasta, którzy wsparli tę akcję.

Światowy Dzień Pokoju został ustanowiony w roku 1967 przez Papieża Pawła VI. W 1969 Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało ten dzień za święto oficjalne.

Słowo Polskie, zdjęcia: credo-ua.org, opracowanie Irena Rudnicka, 13.01.16 r.