Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowe ukazał się drukiem nowatorski tekst Apollo Korzeniowskiego

W Kijowe ukazał się drukiem nowatorski tekst Apollo Korzeniowskiego

Staraniem Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki ukazała się drukiem książka „Polska i Moskwa”.  

W lekturze po raz pierwszy zaproponowano czytelnikom ów polemiczny dziennik a jednocześnie traktat polityczny Apollo Korzeniowskiego „Polska i Moskwa” wraz z jego tłumaczeniem na język ukraiński i rosyjski. Utwór ten obnaża istotę

Imperium Rosyjskiego a poprzez swój antytotalitarny patos poprzedza utwory takich słynnych pisarzy, jak: Jewgienij Zamiatkin, George Orwell, Ray Bradbury, Aldous Huxley.

Książka adresowana jest do studentów polonistyki, wykładowców, asystentów jak i wszystkich, którzy interesują się polską literaturą.

Apollo Korzeniowski herbu Nałęcz (1820-1869) – polski pisarz, dramaturg i działacz polityczny, działający na terenie Ukrainy Prawobrzeżnej i Królestwa Polskiego. Polskie tradycje artystyczne oraz patriotyzm mają na ziemiach ukraińskich długą historię sięgającą czasów wspólnej polsko-ukraińskiej doby renesansu i baroku.

Dziś można jednoznacznie stwierdzić, że dziennik Apollo Korzeniowskiego „Polska i Moskwa” wyprzedził swoje czasy co najmniej o półtora wieku. Myśli, które pisarz w nim zanotował były zbyt nowatorskie, otwarte i niebezpieczne, jak dla XIX wieku, jak i całego XX stulecia. Pozostają aktualne i w XXI wieku. Jest to dość częsty los licznych genialnych proroctw, które zwykle sięgają dalej niż okres życia jednego pokolenia.

Sergij Porowczuk, 24.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code