Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowe odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W Kijowe odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W związku z przypadającym na 2018 rok stuleciem odrodzenia państwa polskiego 20 listopada odbyło się w Kijowie przyjęcie narodowe wydane przez J.E. Jana Piekło, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie. Przyjęcie rozpoczęło się od odśpiewania hymnów państwowych Polski i Ukrainy przez chór akademicki „Switycz” z Uniwersytetu im. M. Gogola w Nieżynie.

Kierując słowo powitalne do zebranych ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło powiedział:

„Święto 100-lecia odrodzenia się Polski bywa raz na 100 lat… Represje polityczne, zesłania, rusyfikacja i germanizacja nie spowodowały utraty przez Polaków ducha narodowego… Polskie marzenia o wolności musiały czekać do wybuchu w 1914 roku I wojny światowej, która przyniosła wiele cierpień ale na zawsze zmieniła oblicze Europy i całego świata… W 1939 roku nasze państwo porzucone przez sojuszników doznało nowej agresji ze strony III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Prawdziwej niepodległości Polacy doczekali się dopiero po zmianach ustrojowych, rozpadzie ZSRR i wstąpieniu do NATO i UE… Ukraińcy mają takie same prawo, jak i inne narody europejskie do bycia niepodległym, bezpiecznym i demokratycznym państwem. Suwerenna Ukraina potrzebna jest Polsce i Europie… Obchodząc tutaj w Kijowie 100-lecie odrodzenia się niepodległości Polski powinnyśmy wspomnieć o tych kto oddał swe życie za naszą wolność, tych, czyje mogiły znajdują się na ukraińskiej ziemi w Bykowni, Piatichatkach, Starobielsku czy na Cmentarzu Orląt, powstańców styczniowych, ofiar czystek operacji polskich NKWD przeciwko Polakom… Powinniśmy także pamiętać o tych naszych ukraińskich sojusznikach, jak generał Marko Bezruczko, bohater obrony Zamościa w 1920 roku, który został pochowany na polskiej ziemi”.

W uroczystych obchodach udział wzięli między innymi przedstawiciele społeczności polskiej, ukraińskich środowisk intelektualnych, duchowni różnych wyznań, najwyżsi przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i misji wojskowych akredytowanych na Ukrainie, weterani wojny na wschodzie. Rząd ukraiński reprezentowany był przez wicepremiera Stepana Kubiwa, który w mowie powitalnej podkreślił, iż Polska pozostaje kluczowym sojusznikiem Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO niezależnie od pojawiających się trudności.


Redakcja, 27 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *