Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Kielcach będą kształcić się poloniści z Ukrainy

W Kielcach będą kształcić się poloniści z Ukrainy

W dniach 1-7 czerwca do Kielc zawita 20-osobowa grupa studentów – przyszłych nauczycieli języka polskiego z Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu oraz Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego. Wszystko to w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP realizowanego przez Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód.

Przez tydzień studenci odbędą praktyki (wizytacje lekcji) w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Wezmą także udział w zajęciach metodycznych w Muzeum Dialogu Kultur. Dodatkowo dzięki uprzejmości Fundacji Studio TM goście z Ukrainy będą uczestniczyli w teatralnych warsztatach kulturowych w Bazie Zbożowej.

Tradycyjnie zaplanowano szereg innych atrakcji, w tym polsko – ukraiński wieczór (piątek) oraz wycieczki krajoznawcze po regionie świętokrzyskim.

W sprawie organizacji praktyk 28 maja porozumienia z polskiej strony podpisali: Bożena Potocka – dyrektor II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, a ze strony Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód Krzysztof i Magdalena Kalita.

Przygotowano także szczegółowe programy praktyk dla studentów, którzy będą uczestniczyć nie tylko w lekcjach języka polskiego, ale również historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, a nawet podstaw przedsiębiorczości.

Jest to kolejny etap realizacji przez Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód polsko – ukraińskiego projektu pod hasłem „PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej – 2015”.

W ostatnim czasie w ramach projektu SIEW zorganizował Europejskie Miasteczko podczas Dnia Europy w Winnicy. Wszystko to we współpracy z Miastem Kielce, Konsulatem Generalnym RP w Winnicy i oczywiście ukraińskimi partnerami tj. Winnickim Regionalnym Centrum Informacji „Kreatyw” i Siecią Centrów Informacji Europejskiej na Ukrainie.

Przebieg projektu można cały czas śledzić na stronach: siew.org.pl, edua.eu oraz na Facebook (fb.com/pluaeu)

 

Co jeszcze zaplanowaliśmy w 2015 roku?

zagraniczne praktyki dla ukraińskich polonistów i warsztaty językowo – metodyczne w Kielcach,
wakacyjne kursy języka polskiego na Ukrainie,
objazdową szkołę języka polskiego na Ukrainie, i in.

Projekt będzie realizowany głównie w 3 obwodach: chmielnickim, winnickim oraz żytomierskim oraz w Polsce. Na tym obszarze mieszka największa na Ukrainie społeczność osób polskiego pochodzenia, której liczebność wg niektórych szacunków może sięgać nawet 450 tys. osób.

Promując język i kulturę polską Stowarzyszenie chce także dotrzeć do ponad 50 (!) szkół i organizacji z małych miasteczek poprzez organizację pierwszych w tej części Ukrainy objazdowych lekcji języka i kultury polskiej pod hasłem „Spotkaj Polskę w…“ (ukr.: „Зустрінь Польщу в…“).

W ramach tego działania zaplanowano trzytygodniowe objazdowe spotkania w różnych miejscach obwodu chmielnickiego, winnickiego oraz żytomierskiego.

 

Nasi Partnerzy:

– Chmielnicki Uniwersytet Narodowy,
– Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie (oddział w Chmielnickim),
– Ukraińsko – Polskie Centrum Integracji Europejskiej,
– Winnicki Kulturalno – Oświatowy Związek Polaków,
– Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyw”,
– Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach,
– II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.
Warto dodać, iż patronat honorowy nad projektem przyjęli:
– Konsul Generalny RP w Winnicy,
– Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie,
– Wojewoda Świętokrzyski,
– Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
– Prezydent Miasta Kielce,
– Starosta Kielecki.

Patronem medialnym projektu jest gazeta „Słowo Polskie” oraz portal slowopolskie.org

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i do zobaczenia na polsko – ukraińskim szlaku do Europy!

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej – 2015″

Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód, 28.05.15 r.

 

W sprawie organizacji praktyk 28 maja porozumienia z polskiej strony podpisali: Bożena Potocka – dyrektor II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, a ze strony Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód Krzysztof i Magdalena Kalita