Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ksiądz Władysław Bukowiński – pierwszy berdyczowianin wyniesiony na ołtarze

Ksiądz Władysław Bukowiński – pierwszy berdyczowianin wyniesiony na ołtarze

Źródło: www.niedziela.plW niedziele, 11 września podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w kazachskiej Karagandzie, legat papieski  kardynał Angelo Amato ogłosił ks. Władysława Bukowińskiego błogosławionym. W uroczystości beatyfikacyjnej wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Litwy.

Po akcie pokutnym biskup Kargandy, Adelio Dell’Oro powtórzył wobec kard. Amato prośbę, skierowaną wcześniej do Ojca Świętego, o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego biskup Karagandy. JE przedstawił życiorys ks. Bukowińskiego.  Legat papieski odczytał uroczyście po łacinie list apostolski z decyzją papieża.

– Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa, ordynariusza Kargandy Adelio Dell’Oro, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 20 czerwca każdego roku – czytamy w liście beatyfikacyjnym papieża Franciszka.

Wśród uczestników beatyfikacji był ks. Mariusz Kowalski z Karagandy, który w 2008 r. za przyczyną sługi Bożego ks. Bukowińskiego został uzdrowiony po wylewie krwi do mózgu. Lekarze nie dawali księdzu większych szans na życie. Po kilku dniach intensywnych modlitw wstawienniczych, m. in. karmelitanek z Karagandy, ks. Mariusz wyszedł zdrowy ze szpitala. Po badaniach w Polsce okazało się, wszystkie ślady po wylewie zniknęły.

Po raz pierwszy publicznie oddano cześć ks. Bukowińskiemu poprzez odsłonięcie jego wizerunku. W katedrze rozległy się gromkie brawa i śpiew. Do prezbiterium przyniesiono relikwie bł. Władysława.

Walentyna Jusupowa, 19.09.16 r.