Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W kamienieckim kościele Świętego Mikołaja poświęcono odnowiony główny ołtarz

W kamienieckim kościele Świętego Mikołaja poświęcono odnowiony główny ołtarz

W czwartek 29 września biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Jan Niemiec poświęcił główny ołtarz w częściowo wyremontowanym po komunistycznych przeróbkach kościele pw. Św. Mikołaja (dominikanów) przy ulicy Dominikańskiej w Kamieńcu Podolskim.

Uroczystość konsekracji ołtarza rozpoczęła się po Liturgii Świętej. Biskup Jan zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy. Symbolicznym znakiem zwycięstwa nad demonem komunizmu na Podolu było wmurowanie w ołtarz relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ojciec Roman Łaba podczas krótkiego wstępu podkreślił, że to bardzo ważny i wymowny znak, bowiem „w kościele, zniszczonym przez reżim komunistyczny od dzisiaj znajdą się relikwie męczennika, który zginął z rąk komunistycznych oprawców”.

Biskup Jan namaścił ołtarz olejem świętym i następnie zapalił na nim kadzidło na znak najgorętszej modlitwy, którą zanosi do Ojca Jezus Chrystus oraz modlitwy wiernych, która będzie kierowana ku Tronu Bożemu.

Na uroczystość do Kamieńca przybyli ojcowie Paulini z Polski i Ukrainy na czele z o. Arnoldem Chrapkowskim, duchowieństwo z innych zakonów, księża diecezjalni, siostry zakonne oraz wierni. Generał Zakonu Ojców Paulinów zaznaczył w rozmowie z CREDO, że każda świątynia, którą opiekują się Paulini jest jak mała Jasna Góra: „Matka Boska Częstochowska, Matka Kościoła jest z nami zawsze – czy to w Polsce, czy to na Ukrainie, Kamerunie czy w Australii”.

Proboszcz kamienieckiej parafii Św. Mikołaja o. Alojzy Kosobucki nazwał poświęcenie ołtarza w kościele „kulminacyjnym momentem” dla całej wspólnoty wiernych oraz „zwieńczeniem pracy” ojców. Kapłan podziękował Bogu i ludziom, którzy „uczynili dużo, by to święto mogło się odbyć”.

– Konsekracja ołtarza w kościele Św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim odbyła się w 25. rocznicę rozpoczęcia naszej pracy na Ukrainie. To przypomnienie, gdzie ma znajdować się centrum naszego życia i naszej służby. W tym centrum jest Chrystus, który przychodzi do nas codziennie na ołtarz – powiedział pod koniec Liturgii o. Arnold Chrapkowski.

Słowo Polskie na podstawie informacji credo-ua.org, 04.10.16 r.