Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Kamieńcu powstało stowarzyszenie „Ferenc Liszt – Fryderyk Chopin – Ukraina”

W Kamieńcu powstało stowarzyszenie „Ferenc Liszt – Fryderyk Chopin – Ukraina”

Prezentacja nowego stowarzyszenia, promującego twórczość Chopina i Liszta w Kamieńcu. Źródło: http://www.vk-kp.infoNowe muzyczno-historyczne stowarzyszenie „Ferenc Liszt – Fryderyk Chopin – Ukraina”, założone w drugiej połowie października w Kamieńcu Podolskim, postawiło sobie na celu zbadanie i popularyzację twórczości oraz drogi życiowej dwóch wybitnych kompozytorów – Węgra Ferenca Liszta i Polaka Fryderyka Chopina oraz ich związków z Podolem i Ukrainą.

Inicjatorka założenia stowarzyszenia znana pianistka Ludmyła Wolska podczas konferencji prasowej w kamienieckiej Radzie Miasta zaznaczyła, że główne założenie polega nie tylko we wsparciu muzyki klasycznej i historii. Imprezy, które będzie organizowała organizacja „Ferenc Liszt – Fryderyk Chopin – Ukraina” staną się dodatkowym instrumentem popularyzacji Kamieńca Podolskiego, jako wybitnego europejskiego centrum kultury.

Pierwszym przedsięwzięciem, organizowanym przez stowarzyszenie był koncert z elementami lekcji, poświęcony 205. rocznicy urodzin Ferenca Liszta, który odbył się 22 października w kamienieckim Koledżu Kultury i Sztuki. W maju 2017 roku w ramach obchodów Dni Europy w Kamieńcu Podolskim ekipa założycieli planuje przeprowadzić muzyczno-historyczny festiwal przy Ruskiej Bramie zabytkowej twierdzy, na którym zabrzmi muzyka Chopina i Liszta. Także w 2017 roku artyści planują zainstalować tablicę, upamiętniającą kamieniecki koncert węgierskiego kompozytora, który ten zagrał w 1847 roku.

Słowo Polskie, Franciszek Miciński, 24.10.16 r.