Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Iwano-Frankowsku młodzież kreowała własny wizerunek

W Iwano-Frankowsku młodzież kreowała własny wizerunek

W dniach 17-19 listopada w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w d. Stanisławowie odbyło się II Forum Młodych Polaków. W wydarzeniu wzięła udział udział młodzież z różnych miast Ukrainy – z Kijowa, Żytomierza, Winnicy, Chmielnickiego, Czerniowiec, Zdołbunowa, Lwowa, Sądowej Wiszni, Drohobycza, Użgorodu, Odessy, Iwano-Frankiwska.

Zebranych w sali głównej CKPiDE powitała dyrektor placówki Maria Osidacz, która przestawiła idee i założenia Forum. Uczestnikom II Forum Młodych Polaków zostało odczytane przesłanie ubiegłorocznych forumowiczów.

– Forum Młodych Polaków jest szansą do realizacji spełnienia naszych marzeń, na realizację których, działając samodzielnie, nie wystarczyło by nam ducha i pewności, żeby wprowadzić je w życie. Życzymy Wam wytrwałości, nowych pomysłów i chęci do pracy, która przyniesie nowe doświadczenie – napisano w przesłaniu. Następnie przedstawiono cele II Forum, uczestnicy opowiedzieli o sobie i poznali się za pomocą zaproponowanych przez trenerów zabaw integracyjnych.

Drugi dzień II Forum Młodych Polaków rozpoczął się wyjazdem do Czarnego Lasu, gdzie spoczywa kwiat inteligencji polskiej Stanisławowa, zamordowanej przez NKWD. Witalij Czaszczin, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”, które opiekuje się tym cmentarzem, przybliżył młodzieży historię tego miejsca, po czym wszyscy wspólnie zapalili znicze i złożyli kwiaty przy pomniku.

Po powrocie do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku był czas na krótką refleksję po wyjeździe. Tegoż dnia uczestnicy zrobili diagnozę uwarunkowań działalności organizacji polskich, w których działają. Zastanawiali się nad problemami i jak ich można rozwiązać, jakie wyzwania chcą podjąć działając w swoich organizacjach. Rozmawiali również o relacjach. Na zakończenie grupa podzielona na podzespoły otrzymała zadania specjalne, o rozwiązaniach których, dowiemy się już wkrótce.

Trzeci dzień II Forum Młodych Polaków (19 listopada) uczestnicy rozpoczęli z zabawy rozruchowej. Następnie trenerzy przedstawili, jak przygotowywać i zarządzać projektami. Odbyło się przygotowanie projektów w praktyce – wypracowanie idei małych projektów w podzespołach i ich prezentacja w całej grupie. Przeprowadzono również weryfikację małych projektów i przygotowano wnioski na ich realizację. W sumie powstało 12 małych projektów, które zostaną zrealizowane w najbliższym miesiącu w poszczególnych miejscowościach uczestników Forum.

Już dobrą tradycją staje się realizacja uczestnikami Forum Młodych Polaków zadania specjalnego. W roku ubiegłym, było to wspólne śniadanie, a tym razem „forumowicze” przygotowywali wieczór integracyjny. Młodzież została podzielona na zespoły, które odpowiadały za poszczególne części programu: nastój, program artystyczny, konkursy i kabaret. Na przygotowanie wspólnego wieczoru uczestnicy mieli, tradycyjnie, niewiele czasu.
Był, i nastrój, i wesołe konkursy, genialne scenki kabaretowe, tańce i śpiewy. W jednym z wieczornych zadań powstał tzw. hymn II Forum Młodych Polaków. Pokładamy nadzieję, że jego wykonanie przez tegorocznych uczestników

Forum można będzie usłyszeć w nagraniach Kuriera Galicyjskiego, korespondenci którego pracowali z nami niestrudzenie przez cztery dni trwania Forum.

Wykonanie zadania specjalnego tylko upewniło uczestników II Forum Młodych Polaków w tym, jak wielką siłę ma praca w zespole oraz jak wiele mogą dobrego zrobić posiadając tylko chęć do działania.

Słowo Polskie na podstawie informacji CKPiDE, zdjęcia zostały udostępnione przez Katię Biszariewą, 25.11.16 r.