Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » W Irszańsku młodzież poznaje twórczość Konopnickiej

W Irszańsku młodzież poznaje twórczość Konopnickiej

Tam, w moim kraju, w dalekiej stronie
Sto gwiazd zgaszonych stoi w koronie,
Sto gwiazd zgaszonych nad polem stoi,
Jak stu rycerzy w żelaznej zbroi.

Tam, w moim kraju, w dalekiej stronie
Sto serc gorących tęsknotą płonie,
Sto serc gorących w piersi uderza
Jak duch w żelazne blachy pancerza…

Maria Konopnicka

W ramach obchodów 170. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej Dom Polski w Żytomierzu wspólnie z Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży „Źródło” w Irszańsku organizował konkurs recytatorski „Te słowa istniały zawsze…”. Uczestnikami konkursu były dzieci w wieku 7-15 lat, które uczą się języka polskiego przy szkółce sobotnio-niedzielnej tej organizacji społecznej.

Dzieci pod kierownictwem nauczyciela języka polskiego p. Eugeniusza Wołyńczuka recytowali wiersze Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima, Ignacego Krasickiego, Wisławy Szymborskiej, Marii Konopnickiej i innych znanych i mniej znanych poetów polskich. Jury na czele z poetką Jarosława Pawluk oceniały znajomość i zrozumienie tekstu, emocjonalność przy recytowaniu, artystyczność. Po debatach jury wyznaczyło zwycięzców: w kategorii młodszej I miejsce zajęła Weronika Wygowska z wierszem Aleksandra Fredry „Chciwość osła”, w kategorii starszej z wierszem Czesława Miłosza „Piosenka o porcelanie” zwyciężyła Maryna Synicka.
Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów dyplomy i upominki.

Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży „Źródło” w Irszańsku na czele z panią Ludmiło Wołyńczuk istnieje od 1999 roku. Organizacja posiada własne biuro. Przy stowarzyszeniu funkcjonuje szkółka sobotnio-niedzielna, do której uczęszcza około 50 dzieci.

Julia Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code