Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Instytucie Ukrańskim w Nowym Jorku odbyło się spotkanie pierwszych dam Ukrainy, Polski i Litwy

W Instytucie Ukrańskim w Nowym Jorku odbyło się spotkanie pierwszych dam Ukrainy, Polski i Litwy

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

77 Zgromadzenie Ogólne ONZ zostało uzupełnione w liczne imprezy towarzyszące z udziałem honorowych gości z różnych państw.

W dniu 20 września w Instytucie Ukraińskim odbyła się rozmowa Małżonek Prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy. Agata Kornhauser-Duda, Ołena Zełenska i Diana Nausėdienė wyraziły przekonanie, że spotkania w ramach Trójkąta Lubelskiego jako formatu współpracy regionalnej okazały się bardzo cenne w obecnych okolicznościach.

Pierwsze Damy postanowiły wzbogacić współpracę o własny nieformalny wkład w dziedzinie humanitarnej czy edukacyjnej.

W Nowym Jorku panie rozmawiały o efektach dotychczasowej współpracy i przyszłych projektach, szczególnie w obszarach edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży w Polsce i na Litwie, o odbudowie szkół oraz systemu szkolnictwa w Ukrainie. Poruszyły także kwestię szkoleń dla ukraińskich lekarzy i personelu medycznego prowadzonych przez polskich i litewskich specjalistów. Panie zastanawiały się nad możliwościami i kierunkami rozwoju współpracy również za pośrednictwem działających na rzecz wsparcia humanitarnego, edukacji i zdrowia organizacji non profit. Podkreślały, że wszystkie poruszane tematy muszą być rozpatrywane w perspektywie działań długofalowych.

Sergiusz Olijnyk za: Kancelaria Prezydenta RP, 24 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code