Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W inauguracyjnym przemówieniu Dudy znalazło się miejsce dla rodaków na Kresach

W inauguracyjnym przemówieniu Dudy znalazło się miejsce dla rodaków na Kresach

Źródło - PAPW orędziu nowy polski prezydent wspomniał o Polakach na wschodzie i „zapomniał” o Ukrainie. W kancelarii Andrzeja Dudy wkrótce powstanie biuro do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Po zaprzysiężeniu na stanowisko prezydenta Andrzej Duda w orędziu do Zgromadzenia Narodowego poinformował o planach utworzeniu w Kancelarii Prezydenta biura, które będzie opiekowało się rodakami, mieszkającymi poza granicami kraju, podkreślając, że: „Polityka zagraniczna to nie tylko te wielkie sprawy o skali europejskiej i światowej, ale także to polityka wobec naszych rodaków poza granicami kraju. Oni (Polacy za granicą i Polonia) myślą o Polsce, czują się Polakami, chcą pomóc. Ale potrzebują łączności z krajem, potrzebują, żeby do nich wyciągnąć rękę. Żeby właśnie z nimi także współdziałać dla dobra Rzeczypospolitej”.

– Jest wielu Polaków, którzy przy przesunięciu granic przed dziesiątkami lat pozostali pozostawieni na Wschodzie. To także ci, którzy zostali tam wywiezieni. Wielu z nich chciałoby wrócić. I to jest zadanie – powiedziałbym – dziejowe dla polskiego państwa. Sprawdzian, czy jesteśmy w stanie temu podołać, żeby spełnić to wielkie marzenie wielu z nich. Dzisiaj trzeba ich wspierać po to, aby mogli krzewić tam polską kulturę, tak aby młodzi tam o Polsce nie zapominali – mówił Andrzej Duda.

Mówiąc o priorytetach przyszłej polityki zagranicznej prezydent chce dobrych stosunków sąsiedzkich z innymi krajami: „Dobre stosunki sąsiedzkie są ważne, bo one wzmacniają bezpieczeństwo – w tym kierunku także powinniśmy działać. Powinniśmy rozmawiać z naszymi partnerami tu, w Europie Środkowo-Wschodniej, na Północy, od basenu Morza Bałtyckiego aż po Adriatyk. Trzeba szukać tego, co wspólne, co łączy. Dziś Polacy też tego bardzo oczekują”.

W inauguracyjnym przemówieniu, Andrzej Duda ani razu nie wspomniał o Ukrainie, co od razu odnotowały ukraińskie media. Ale on nie zaprzecza możliwości rozszerzenia NATO na inne państwa w regionie.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko złożył gratulacje polskiemu koledze dwie godziny po zaprzysiężeniu.

Słowo Polskie, 07.08.15 r.