Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Hucie Pieniackiej uszkodzono pomnik pomordowanym Polakom

W Hucie Pieniackiej uszkodzono pomnik pomordowanym Polakom

Nieznani sprawcy zniszczyli krzyż, będący integralną częścią pomnika Polakom pomordowanym przez 4 policyjny pułk SS, który znajduje się na terenie nieistniejącej dziś polskiej wsi Huta Pieniacka (położonej ok. 100 km od Lwowa i 65 km od Tarnopola).

Wandale pozostawili na ocalałych tablicach narysowaną żółto-niebieską i czerwono-czarną flagi z literami SS na dole. W serwisie Youtube pojawił się filmik zatytułowany w języku ukraińskim ale z elementami rusycyzmów, na którym widać uszkodzony pomnik, przy którym pod koniec lutego mają odbyć się uroczystości, upamiętniające 73. rocznicę morderstwa w 1944 roku cywilnej polskiej ludności w tej wsi.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w 2005 roku. Pomnik stał nienaruszony przez 12 lat i został zdewastowany w podobny sposób, jak ukraiński znak pamięci w polskiej Werchracie (październik 2016 r.), czy tablicę poświęconą polskiemu więźniowi GUŁAGu Grudzińskiemu w rosyjskim Jercewo (czerwiec ubiegłego roku).

Po raz pierwszy informacja o zdewastowanym pomniku w Hucie Pieniackiej pojawiła się na rosyjskiej stronie http://varjag2007su.livejournal.com. W artykule w prowokatywnej formie oskarżono stronę ukraińską o celowe niszczenie polskich znaków pamięci.

Filmik, na którym widać zniszczony ponik, został umieszczony na świeżo utworzonym pseudoprofilu „Prawego Sektora” w serwisie Youtube. Komentarze pod nim umieszczane, są dodatkowym potwierdzeniem, że dewastowanie pomnika Polakom w Hucie Pieniackiej było celowym działaniem w ramach wojny hybrydowej, prowadzonej przez wschodniego sąsiada na pełną skalę wskutek przegranej wojny politycznej o Ukrainę.

Okoliczności aktu wandalizmu bada policja.

Słowo Polskie, 10.01.17 r.