Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Gostyniu otwarto wystawę fotograficzną „Ukraina – czas protestu”

W Gostyniu otwarto wystawę fotograficzną „Ukraina – czas protestu”

We wtorek, 1 grudnia 2015 roku na sali wystaw czasowych muzeum w polskim Gostyniu odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy „Ukraina – czas protestu w obiektywie Mikołaja Korobenkowa”. Jej organizatorem wystąpiło Muzeum w Gostyniu oraz Studencki Klub Polski w Żytomierzu.

Na wystawę zdjęć, poświęconych Majdanowi, przybyło dużo gości. Spośród nich byli m.in.: Grzegorz Skorupski – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Elżbieta Palka – zastępca burmistrza Gostynia, Paweł Hübner – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, Tomasz Barton – dyrektor GOK „Hutnik”, Józef Gerowski – dyrektor Gimnazjum nr 2, Małgorzata Wika-Konieczna – dyrektor Zespołu Szkół w Brzeziu, Marcin Krawiec – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu, Maciej Kretkowski – zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. Udział w imprezie wzięli także członkowie pozarządowych organizacji z Ukrainy: Studenckiego Klubu Polskiego z Żytomierza i Rady Inicjatyw Społecznych z Kijowa.

Ekspozycja składa się z 50 zdjęć relacjonujących przebieg Euromajdanu – największych manifestacji i protestów na Ukrainie w czasach jej niepodległości, które rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku i trwały do lutego 2014 roku.

Autorem przedstawionych zdjęć jest Mikołaj Korobenkow, członek Studenckiego Klubu Polskiego. On nie jest zawodowym fotografem lecz inżynierem. Pochodzi z Symferopola na Krymie. Do Kijowa przyjechał 14 grudnia 2013 roku, żeby wraz z tysiącami rodaków zaprotestować przeciwko rządom ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. W czasie protestów był dowódcą Krymskiej Sotni.

Podczas otwarcia wystawy szczegółowo omówiono zilustrowane zdjęciami najważniejsze zdarzenia tamtego okresu. Zaprezentowano również zebrane przez uczestników Euromajdanu fragmenty pocisków używanych przez Berkut.

Duże zainteresowanie spośród gości wywołamy opowieści dot. przebiegu Rewolucji Godności w Ukrainie. Uważne słuchanie uczestników wernisażu, szczery żal, łzy na oczach, mówili o tym, że Polska była, jest i będzie z Ukrainą, będzie pomagać, wspierać nas i nadal w walce o wartości demokratyczne.

W czasie pobytu ukraińskiej grupy w Gostyniu przez polską stronę zostało zorganizowano spotkanie z burmistrzem miasta Gostyń Panem Jerzy Kulakiem. Dotyczyło ono omówienia sytuacji na Ukrainie, reformy decentralizacji władzy, która będzie wdrażana na podstawie modelu reformy z Polsce.

Także, dla gości z Ukrainy zorganizowano zwiedzanie Gostynia i podróż po okolicy. Trasa wiodła przez Auto Muzeum Jana i Macieja Pedów, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, Bazylikę Świętogórską, redakcję Radia „Elka” i Zamek w Rydzynie.

Głównym celem organizacji Wystawy było doniesienie rodakom informację z pierwszych ust mogli o udziale polskiej mniejszości na Ukrainie w Rewolucji Godności oraz o Polakach, którzy walczyli i ginęli w lutym 2014 w Kijowie.

Jesteśmy przekonani, że dzięki takim wydarzeniom jak wystawa zdjęć z Majdanu, w którym aktywny udział brali mieszkający na Ukrainie Polacy, uda się obalać stereotypy funkcjonujące w świadomości wielu polskich mieszkańców, tworzone przez rosyjskie media, pokazać, że Majdan był walką o wolność myśli i słowa, walką o rozwój demokratyczny Ukrainy. Przez wybrane zdjęcia, chcieliśmy również pokazać, jak Polska pomagała Ukrainie w czasy Majdanu, m.in. jak polscy harcerze przekazywali paczki żywnościowe uczestnikom Majdanu; jak obywatele RP walczyli ramię w ramie z Ukraińcami. Bardzo ważnym dla Ukraińców, dla nas, jako przedstawicieli mniejszości narodowych w Ukrainie było wsparcie ze strony polskich placówek dyplomatycznych (konsularnych) działających na Ukrainie.

Organizując wystawę, chcieliśmy także podziękować Polakom, placówkom dyplomatycznym działającym na Ukrainie, za wsparcie, za to, że w tak trudny czas dla nas, Polska podała rękę pomocy! Jesteśmy przekonani, że taki wernisaż fotograficzny będzie ważnym krokiem w odkrywaniu szerzej informacji o tym, co działo się na Majdanie w czasie Rewolucji Godności.

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2016 roku w Muzeum w Gostyniu.

W imieniu Studenckiego Klubu Polskiego chciałabym podziękować dyrekcji i pracownikom tej placówki za przygotowanie wystawy oraz Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za dofinansowanie podróży do Polski.

mgr Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 13.12.15 r.


Euromajdan to określenie fali największych manifestacji i protestów przelewających się na Ukrainie od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku na Placu Niepodległości (ukr. Majdan Niezależnosti) w Kijowie. Rozpoczęły się one 21 listopada 2013 roku demonstracją przeciwko odłożeniu przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Opozycja zażądała usunięcia prezydenta. Wraz z rozwojem sytuacji postawy manifestantów radykalizowały się, zyskiwały na popularności postulaty usunięcia prezydenta oraz generalnej odmiany sytuacji w państwie. Sam ruch przekształcił się w ogólnonarodową rewolucję.
Brutalne rozpędzenie protestów 30 listopada 2013 roku przez jednostki specjalne policji (Berkut) wywołało falę oburzenia i doprowadziło do umasowienia ruchu.
Protesty rozlały się po całym kraju, a centralny plac Kijowa przekształcił się w miejsce permanentnych wieców protestacyjnych i został ochrzczony Euromajdanem.
Apogeum protestów nastąpiło 1 grudnia 2013 roku, gdy liczba demonstrujących w Kijowie doszła – według różnych źródeł – do 800 tysięcy, potem ustabilizowała się w granicach 50–200 tysięcy osób w czasie zorganizowanych manifestacji. Równocześnie w zachodniej części Ukrainy doszło do zajęcia budynków administracji rządowej i samorządowej przez protestujących. Podobne próby na wschodzie powiodły się w ograniczonym stopniu.
Uliczne walki, toczone w dniach od 18 do 20 lutego 2014 roku, kosztowały życie i zdrowie kilkuset osób i stały się punktem zwrotnym w rozwoju sytuacji. Wiktor Janukowycz pod naciskiem opinii zachodniej, a także fali wzburzenia w kraju, zdecydował się przywrócić konstytucję z 2004 roku i doprowadzić do wcześniejszych wyborów. 21 lutego milicja została usunięta z ulic Kijowa, a Janukowycz opuścił stolicę. 22 lutego parlament usunął go od sprawowania urzędu.

 

{morfeo 1070}

{youtube}{/youtube}