Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Gdańsku zrealizowano finałową cześć polsko-ukraińskiego projektu obywatelskiego

W Gdańsku zrealizowano finałową cześć polsko-ukraińskiego projektu obywatelskiego

Goście z ukraińskiego Myrgoroda, Wozneseńska, Perwomajska, Warasza i Nowogrodu Wołyńskiego odwiedzili z wizytą studyjną Gdańsk, gdzie wzięli udział w spotkaniu podsumowującym polsko-ukraiński projekt „Zwiększenie udziału społeczeństwa obywatelskiego w opracowaniu i wdrożeniu polityki i strategii w zakresie klimatu i energii w miastach ukraińskich”, która odbył się w Europejskim Centrum Solidarności.

Wspomniany projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Efektywne Energetycznie Miasta Ukrainy” wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, Polska) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz GIZ – Niemieckiego Towarzystwa Współpracy Międzynarodowej.

Spotkanie z ukraińskimi społecznikami w stolicy województwa pomorskiego rozpoczęło się od prezentacji Marcina Gerwina, reprezentującego Sopockie Inicjatywy Społeczne, pierwszego w Polsce Panelu obywatelskiego jako narzędzia dla realizacji samorządów lokalnych. Na spotkaniu byli również obecni Zastępca Prezydenta miasta Gdańska Piotr Kowalczuk oraz konsul Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn.

Dla delegacji z Ukrainy okazało się bardzo ciekawe doświadczenie województwa pomorskiego, które prezentowała Aleksandra Korczyńska, dotyczące zakresu dobrych praktyk tej wspólnoty terytorialnej pod względem zaangażowania mieszkańców w zmniejszenie spożycia zasobów energetycznych. Obecnie realizowany jest tutaj projekt innowacyjny ENERGA Living Lab, w którym uczestniczy ponad 300 gospodarstw domowych, które poprzez zmniejszenie spozycia energii osiągnęły znaczne zmniejszenie spożycia energii. Zaoszczędzone środki zgodnie z umową udziału zostały po części zrefundowane w ramach projektu.

Na zakończenie wizyty uczestnicy wspólnie z przedstawicielami Europejskiego Centrum Solidarności Anną Fedas i Kacprem Dziekanem podsumowali swoje wrażenia i opowiedzieli o nowych doświadczeniach, które zdobyli oraz postanowili dla siebie, co zmienią w swej organizacji i jaką korzyść ich miastu ono przyniesie. Ogólnie, jak mówią przedstawiciele wspólnot, udział ukraińskich miast w ukraińsko-polskim projekcie otworzył nowe podejścia w zakresie wzmocnienia roli mieszkańców w realizacji lokalnych strategii rozwoju i planów działania na rzecz stałego rozwoju energetycznego.

Igor Gałuszczak, opracowanie Irena Rudnicka, 10.02.17 r.