Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W fortecy kijowskiej upamiętniono uczestników powstania styczniowego

W fortecy kijowskiej upamiętniono uczestników powstania styczniowego

Cele, w których Rosjanie trzymali polskich więźniów podczas powstania styczniowego. Twierdza kijowska, lokacja - Krzywa kaponieraAmbasadorzy Polski i Litwy w obecności Polaków z Kijowa i innych miast Ukrainy oraz duchowieństwa złożyli w niedzielę 22 stycznia hołd uczestnikom powstania styczniowego. W fortecy kijowskiej więziono insurgentów, schwytanych przez carskich żołnierzy i chłopów. Część z nich rozstrzelano, innych zesłano na Sybir.

Ambasador Litwy, Marius Janukonis, zaznaczył, że 22 stycznia jest  „wspólną data ze wspólnej historii, którą szanujemy ze względu na pamięć bohaterów Litwy, Polski i Ukraińców, którzy razem walczyli o wolność”. Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło podkreślił, że zmaganie z rosyjskim imperializmem toczy się nadal i jest kontynuacją poprzednich działań w historii. „Teraz z użyciem innej technologii, hybrydowej, bez szabel i z rakietami Grad, ale jest to ta sama wojna o wolność naszych narodów” – mówił.

Z okazji 154. rocznicy powstania w twierdzy kijowskiej otwarto nową ekspozycję, która powstała dzięki wspólnym wysiłkom dyplomacji i Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, zdjęcia: Redakcja, 23.01.17 r.

Więcej na temat: Zwycięstwa i porażki powstańców styczniowych na Podolu i Wołyniu