Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Dunajowcach zabrzmiały polskie melodie

W Dunajowcach zabrzmiały polskie melodie

Na początku listopada w sali Dunajowieckiej Szkoły Sztuk odbył się koncert, na którym zabrzmiały melodie polskich kompozytorów, pochodzących z Kresów Wschodnich.

Ukrainę i Polskę łączy wiele wspólnego nie tylko w sensie historii, lecz też i kultury muzycznej. Wielu z wybitnych polskich kompozytorów mają kresowe pochodzenie i urodzili się na terenie dzisiejszej Ukrainy. To Karol Szymanowski, Stanisław Moniuszko… Niemało wśród nich jest związanych z Podolem, a zwłaszcza Ignacy Jan Paderewski i Władysław Zaremba pochodzą z tych ziem.

Na koncercie w Dunajowcach zabrzmiały utwory polskiego kompozytora Stanisłąwa Moniuszki „Halka”, „ Złota rybka” i „ Stoi jawor nad wodą”, do którego oranżację napisał nasz krajan Władysław Zaremba.

Warto zaznaczyć, iż koncert podarował słuchaczom niezapomniane wrażenia i niewysłowioną lekkość, uskrzydlającą duszę. I to jest prawda, przecież artyści dedykują twórczości całe swoje życie.

Katarzyna Kisiel, wydładowca śpiewu akademicznego Dunajowieckiej Szkoły Sztuk, opracowanie Sergiusz Tołstichin, 24.11.15 r.