Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W drodze do decentralizacji

W drodze do decentralizacji

 

O tym czy polskie doświadczenie w drodze do decentralizacji władzy i reformy samorządowej jest dopowiednie dla Ukrainy dyskutowano w Klubie Prasowym winnickiej RM z udziałem Olega Lewczenki, dyrektora Biura Reform obwodu winnickiego. Biuro Reform ma na celu koordynację wysiłków pomiędzy wprowadzającymi reformy oraz tymi, którzy są bezpośrednimi obiektami decentralizacji.

Polskie doświadczenie jest o tyle ważne dla Ukrainy, ponieważ pokazuje długotrwałość procesu z reformowania jednostek samorządowych i łączenia ich . Decentralizacja władzy stała się jednym z głównych przyczyn, które doprowadziły do transformacji państwa polskiego w nowoczesny i konkurencyjny kraj. Ukraina według Lewczenki pragnie wstąpić do UE a do realizacji tego najprościej wykorzystać już sprawdzony szlak, którym podążała Polska.

– Dzięki finansowej decentralizacji już odczuliśmy zwiększenie lokalnych budżetów, szczególnie w miejscowościach, gdzie są stacje paliw. W biurach technicznych nawet porobiły się kolejki z przewodniczących Rad Wiejskich, któ©zy chcą remontować drogi na wsi i realizować inne projekty związane z modernizacją infrastruktury. Ale problem jest w tym, że te projekty są krótkowzroczne. Drogi są robione lokalnie, a o szlakach rangi rejonowej, które pozwolą dojechać do tej wsi, miejscowe władze nie myślą – mówił dyrektor Biura Reform.

Na terenie obwodu winnickiego realizowany jest eksperymentalny projekt z tworzenia efektywnego zjednoczenia jednostek samorządowych na przykładzie połączenia Sewerynówki, Noskowiec, Serbynowiec, Czerniatyna i Oleksandrówki. Samorządowcy z tych miejscowości już wzięli udział w warsztatach na terenie Polski i próbują wdrażać u siebie wspólne projekty z dostarczania ciepła i wody do domów swoich mieszkańców. Tak samo w Kalinówce (obw. winnicki) trwają rozmowy z uruchomienia wspólnego przedsiębiorstwa z remontu dróg. Tam też ma powstać nowoczesne Centrum Usług Administracyjnych wzorem polskich miast i Winnicy.

Projekt „Ukraiński Szlak Samorządności” realizowany jest przy udziale Zjednoczenia Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i współfinansowany przez Polsko-Kanadyjski Fundusz Rozwoju Demokracji, polskie MSZ i kanadyjski rząd.

Udana realizacja projektów z połączenia jednostek samorządowych w obwodzie winnickim powinna także pokazać, że ważną rolę w reformowaniu państwa i przygotowaniu gruntu dla reform odgrywa społeczność.

Słowo Polskie, 26.02.16 r.