Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Donieckim Uniwersytecie w Winnicy otwarto Klub Polski

W Donieckim Uniwersytecie w Winnicy otwarto Klub Polski

27 maja w dniu, kiedy większość placówek szkolnych na Ukrainie organizuje imprezy na zakończenie roku szkolnego, w Donieckim Uniwersytecie odbyło się nie mniej ważne wydarzenie – otwarcie Klubu Polskiego, dla którego rektorat przekazał całych pięć pomieszczeń na drugim piętrze uczelni.

W imprezie wzięło udział blisko 100 osób – w większości wykładowcy i studenci placówki na czele z rektorem Romanem Hryniukiem, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” w Winnicy, doradca przewodniczącego Rady Obwodowej Jerzy Wójcicki, dziennikarze i działacze społeczni.

– Pomysł stworzenia Klubu Polskiego w DonNU powstał w październiku ubiegłego roku. Od pomysłu do jego realizacji minęło zaledwie 8 miesięcy. Dziękujemy polskiej wspólnocie miasta za wspaniałą inicjatywę i kolekcję książek, które zapoczątkują bibliotekę polskich lektur w naszym klubie – mówił podczas otwarcia główny realizator stworzenia Klubu Polskiego w DonNU Włodzimierz Mozgunow, doktor filologii, nauczyciel polskiego dla zainteresowanych studentów DonNU.

– Kadra pedagogiczna uniwersytetu i studenci nie bali się porzucić wszystko – wygodne mieszkania, rodzinę i przyjaciół i wyjechali na Podole by w Winnicy na nowo zacząć układać sobie życie. Polska zawsze wspierała oraz uznawała suwerenność i nietykalność granic Ukrainy i w imieniu Konsula Generalnego RP w Winnicy Tomasza Olejniczaka kieruję do członków nowo powstałego Klubu Polskiego w DonNU wyrazy uznania i gratulacje – powiedział Jerzy Wójcicki.

Organizatorzy imprezy bardzo kreatywnie podeszli do jej przebiegu. Na drzwiach na razie pustych pomieszczeń Klubu umieszczono napisy „Tu czasami będzie przyjmował gości Konsul Generalny RP”, „WC tylko dla członków Klubu Polskiego”, „Tu będzie regał dla książek”, etc. Studenci z Doniecka, obecni na imprezie, w rozmowie wykazali się całkiem niezłą znajomością polskiego. Wielka zasługa w tym Włodzimierza Mozgunowa, który ma doświadczenie pracy na polskich uczelniach i stara się, by polskie tradycje szkolnictwa wyższego przenosić także na ukraiński grunt.

Jerzy Wójcicki wręczył rektorowi Romanowi Hryniukowi oraz doktorowi nauk filolologicznych Mozgunowu orzełki katyńskie, a rektor Hryniuk odwzajemnił się znaczkiem Donieckiego Uniwersytetu, który nosi cała kadra pedagogiczna uczelni.

Impreza minęła w patriotycznej i towarzyskiej atmosferze. Największą salę Klubu Polskiego udekorowano na biało-czerwono i żółto-niebiesko. Na desce do pisania goście umieścili napis „100 lat!”, życząc członkom Klubu sukcesów w nauce polskiego i poznawaniu tradycji i zwyczajów narodu polskiego.

Po okupacji wschodniej części Donbasu przez prorosyjskich terrorystów większa połowa kadry pedagogicznej i studentów przeniosła się na Podole do Winnicy. Miejscowe władze przekazały im do użytku gmach byłej fabryki diamentów „Krystał” przy ulicy 600-lecia. Od tego czasu mieszkańcy okupowanych terenów w nowych realiach sukcesywnie kreują od podstaw proces nauczania studentów, grono których powiększa się dzięki młodzieży z Podola, która chętnie korzysta z oferty DonNU.

Słowo Polskie, 27.05.16 r.