Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W dobrym towarzystwie czas mija szybko

W dobrym towarzystwie czas mija szybko

Senator Gogacz, bp Leon, Michał Dworczyk, Jerzy Wójcickim, Wiktoria Laskowska i Jerzy Sokalski w otoczeniu dzieci z Baru na Spotkaniu Wielkanocnym w Winnicy28 marca prezesi polskich organizacji z Winnickiego Okręgu Konsularnego, nauczycielki języka polskiego, duchowieństwo rzymskokatolickie oraz goście z Polski zebrali się w Winnicy na Spotkaniu Wielkanocnym, organizowanym przez Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Po złożeniu kwiatów i zapalonych zniczy pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, wszyscy wyruszyli do restauracji Welur, gdzie skosztowali postnych dań kuchni podolskiej i porozmawiali na wspólne tematy, związane z rozwojem szkolnictwa polskiego, życiem kościoła i miejscowych Polaków.

Tradycja rozpoczęcia większości ważniejszych imprez, organizowanych przez KG RP w Winnicy od złożenia kwiatów i zniczy pod tablicą Piłsudskiego została zapoczątkowana wraz z pojawieniem się tej placówki w stolicy Podola (w roku bieżącym będziemy świętowali 5. rocznicę). Odświętnie ubrani goście – z Bukowiny, Polesia, Wołynia, Podola oraz Polski oddali hołd Wielkiemu Polakowi w 95. rocznicę jego przyjazdu do Winnicy. Na uroczystości złożenia kwiatów byli obecni także przedstawiciele Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie RP w Kijowie Panowie Kobielak i Henś a także goście z Polski –

Senator RP Stanisław Gogacz, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja”(WiD) Michał Dworczyk i ekipa telewizyjna TVP Wrocław, która już po raz 265 odwiedziła Kresy RP w celu zrobienia reportażu o mieszkających tu Polakach.

Ryszard Kobielak, Krzysztof Świderek i Krzysztof Rosiński składają kwiaty pod tablicą MarszałkaSpod tablicy Piłsudskiego kawalkada samochodów z polskimi, podolskimi, poleskimi, bukowińskimi oraz dyplomatycznymi rejestracjami wyruszyła do położonej dwa kilometry dalej restauracji Welur (były Sporttajm), gdzie na gości już oczekiwał młodzieżowy zespół artystyczny „Młode liście”. Po drodze do nich dołączyło duchowieństwo rzymskokatolickie na czele z biskupem Leonem Dubrawskim.

Gospodarz uroczystości Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek przedstawił nowy skład konsulów w winnickiej placówce. Do grona „nowych” dyplomatów po Panu Krzysztofie Rosińskim dołączył konsul Tomasz Sipowski. Konsulowie tradycyjnie opowiadali o zmianach w systemie wydawania wiz i rozmowach w celu otrzymania Karty Polaka. Następnie do słowa zostali poproszeni po kolei JE bp ordynariusz Leon, Senator Gogacz, prezes WiD Michał Dworczyk oraz miejscowi działacze środowiska polskiego.

Bogato ozdobiony postnymi daniami kuchni podolskiej stół, przygotowanymi także przez gospodynie z Koziatynia i Winnicy nie obył się bez babki wielkanocnej, tak zwanej „paski”. Chociaż na Wielkanoc trzeba czekać jeszcze cały tydzień ale zwiastujące ją akcenty już czas od czasu pojawiały się w trakcie Spotkania Wielkanocnego, organizowanego przez KG RP w Winnicy.

Po pobłogosławieniu postnego jedzenia przez biskupa Leona i spożyciu lekkiego posiłku po trwającej przez dwie godziny części oficjalnej, nadarzyła się okazja porozmawiania o sprawach i problemach codziennych. Największym zainteresowaniem cieszył się prezes „Wolności i Demokracji” Michał Dworczyk. Był rozchwytywany zarówno przez prezesów organizacji polskich, dyrektorów i nauczycieli ze szkół z nauczaniem języka polskiego oraz przedstawicieli mediów polonijnych. WiD półtora roku temu przejęło opiekę nad szkolnictwem polskim oraz mediami na Ukrainie, skutecznie polepszając ich wizerunek oraz wprowadzając ogólnie przyjęte standardy dziennikarstwa także do niewielkich jedno- i dwuosobowych redakcji.

Najbardziej wytrwali spędzili czas na podobnych rozmowach aż do godziny 18.00. Warto wspomnieć, że podczas części oficjalnej jedna z miejscowych działaczek środowiska polskiego Tatiana Sosur została wyróżniona specjalnym odznaczeniem polskiego MSZ.

Słowo Polskie, zdjęcia Dymitr Tracz, 30.03.15 r.

{youtube}fcWCQw0Rfb4{/youtube}