Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W dniach 10-13 czerwca w Odessie odbył się finał III edycji konkursu „Co wiem o Polsce?”

W dniach 10-13 czerwca w Odessie odbył się finał III edycji konkursu „Co wiem o Polsce?”

Organizatorem konkursu jest Fundacja „Wolność i Demokracja”, kurator programu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” . Udział w finałowej części przedsięwzięcia wzięło około 50 dzieci z całej Ukrainy, zwycięzcy wstępnych eliminacji. Nad Morzem Czarnym młodzież gościł Odeski Uniwersytet Ekologiczny, a opiekował się finałową częścią zmagań znany polonista Jerzy Kowalewski.

Winnicę na finale konkursu „Co wiem o Polsce” reprezentowała dwójka uczniów ze szkoły im. Grocholskich – Ksenia Bewz oraz Taras Siwajew a także trzech młodych członków Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” – Ewelina Mazur, Władysław Gawryluk, Władysław Danilewski, którzy 28 maja zajęli pierwsze miejsca w eliminacjach.

Przed rozpoczęciem testu Jerzy Kowalewski życzył wszystkim uczestnikom sukcesu w konkursie. Głos zabrał również Prezes Honorowy Odeskiego im. Adama Mickiewicza Oddziału Związku Polaków na Ukrainie Tadeusz Załuski, który oprócz powodzenia życzył młodzieży miłego pobytu w Odessie. Na napisanie testów przewidziano dwie godziny.

Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na trzy kategorie w zależności od roku nauki języka i historii polskiej. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymali cenne nagrody: tablety i telefony komórkowe do wyboru, ponadto wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i piękne książki o polskich dziejach oraz gry planszowe i płyty.

Młodzi znawcy polskiego słowa wysłuchali również prezentacji Uniwersytetu Ekologicznego, obejrzeli ciekawą inscenizację bajki Jana Brzechwy „Kot w butach”, której reżyserką jest członkini Oddziału Związku Polaków w Odessie im. A. Mickiewicza. W ramach nadmorskiej wycieczki oni przeszli śladami polskiej historii i wybitnych Polaków w Odessie oraz wzięli udział w Mszy Św. w odeskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Gości, przybyłych ze wszystkich zakątków Ukrainy, przyjmowano na wysokim poziomie, program był treściwy i ciekawy, niestety trochę zabrakło słońca. Ale miłe chwile na plaży i robienie zdjęć na pamiątkę na tle bezkresnego lustra wodnego pomogły w pełni nacieszyć odpoczynkiem.

Spodziewamy się, że za rok znowu się spotkamy w ramach konkursu „Co wiem o Polsce” i pogoda następnym razem bardziej dopiszę.

Projekt jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało- Czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Wiktoria Draczuk, opracowanie Irena Rudnicka, 17.06.16 r.