Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W dawnym Płoskirowie rozpoczęły się obchody 96. rocznicy sojuszu Piłsudski-Petlura. Fotogaleria

W dawnym Płoskirowie rozpoczęły się obchody 96. rocznicy sojuszu Piłsudski-Petlura. Fotogaleria

22 kwietnia z prezentacji książek, poświęconych Wojsku Polskiemu oraz współpracy militarnej Ukraińców i Polaków w 1920 roku w mieście Chmielnickim rozpoczęło się świętowanie 96. rocznicy podpisania paktu przez majora Andrija Liwyckiego oraz zastępcę ministra spraw zagranicznych Polski Jana Dąbskiego.

W Klubie Inteligencji Polskiej „Serwus” gościli znani badacze okresu 1917-1921 historii Polski i Ukrainy – Andrij Rukkas oraz Artem Papakin. Pierwszy przedstawił swoją książkę „Razem z wojskiem polskim. Armia URL w 1920 roku”. Andrij Rukkas jest ekspertem w dziedzinie analizy genezy procesu zawiązywania się partnerstwa militarnego pomiędzy Ukrainą a Polską.

Artem Papakin bardziej szczegółowo przyjrzał się historii powstawania polskich formacji w składzie armii rosyjskiej w latach 1917-1919. Książkę na ten temat zaprezentował on chmielniczanom. Papakin słynie z udziału w licznych rekonstrukcjach walk na terenie Galicji Wschodniej oraz w późniejszych latach, kiedy Ukraińcy i Polacy połączyli siły w walce z bolszewikami. W 2015 roku zagrał on rolę polskiego oficera w filmie „Legion. Chroniki UHA”, który został wyemitowany 19 kwietnia w Winnicy.

Szersza relacja już wkrótce.

Słowo Polskie, 23.04.16 r.