Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W dawnym Płoskirowie pojawi się ulica Jana Pawła II

W dawnym Płoskirowie pojawi się ulica Jana Pawła II

W stolicy obwodu chmielnickiego 29 lipca odbyło się kolejne posiedzenie Komisji do spraw zmiany nazw ulic przy RM. Jednym z pytań była zmiana nazwy ulicy imienia sowieckiego dowódcy Pawła Rybałki na Jana Pawła II.

Według nowej ustawy o dekomunizacji Pawło Rybałka podpada pod określenie „działacz komunistyczny” i ulica, nazwana na jego cześć, musi zmienić nazwę w przeciągu 6 miesięcy od wejścia ustawy w życie. Większość komisji poparła prośbę 160 parafian kościoła Chrystusa Króla Wszechświata i mieszkańców ulicy Rybałka o zmianie nazwy ulicy. Większością głosów (8 z 11) członkowie tego organu uchwalili decyzję o poparciu inicjatywy mieszkańców miasta.

Na posiedzeniu Komisji był obecny prezes Obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński. – Tam, gdzie znajduje się ulica Rybałka, istniało polskie osiedle Zarzecze, gdzie przed II wojną światową mieszkali Polacy. Na Zarzeczu funkcjonowały dwie polskie szkoły. Z historycznego punktu widzenia wszystko się zgadza – powiedział.

Od siedmiu lat istnieje ulica imienia Jana Pawła II w Iwano-Frankowsku (d. Stanisławowie). Chmielnicki zostanie drugim miastem na Ukrainie, które otrzyma zaszczyt posiadania na swojej mapie ulicy nazwanej na cześć znanego patrona wszystkich Słowian, a szczególnie – Polaków – Jana Pawła II.

Żeby decyzja Komisja była prawomocna, musi ją potwierdzić Rada Miasta, posiedzenie której w tej sprawie jest zaplanowane po wyborach samorządowych (25 października).

Słowo Polskie, 30.07.15 r.