Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W dawnym Płoskirowie mówiono o zabójstwie Polaków w Katyniu

W dawnym Płoskirowie mówiono o zabójstwie Polaków w Katyniu

W przededniu 76. rocznicy tragedii Katyńskiej Polacy mieszkający w Chmielnickim mieli okazję by wspomnieć o zamordowanych z nakazu Kremla polskich oficerach w katyńskim lesie i obejrzeć film “Katyń”.

Klub Inteligencji Polskiej Serwus w ramach comiesięcznego pokazu filmów polskich organizował kolejne spotkanie, które po raz kolejny zrzeszyło sporo zainteresowanych osób. Ponad 50 mieszkańców miasta, przeważnie polskiego pochodzenia, zebrało się w siedzibie Klubu, żeby wysłuchać lekcji i obejrzeć trudny film o trudnych wydarzeniach.

Spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania przez zespół „Mazury” trzech pieśni patriotyczne. Następnie ciekawy wykład przedstawił współzałożyciel klubu Serwus Aleksander Budniecki. Opisał on początki II wojny światowej i tragiczny udział w niej Polski. Szczegółowo została opisana kampania wrześniowa i losy generała Sikorskiego. Wiele słów padło na temat samej operacji NKWD w Katyniu i innych miejscowościach, gdzie mordowano polskich jeńców wojennych. Na zakończenie lekcji Aleksander określił historyczne powiązania tamtego czasu z dniem dzisiejszym i z tym samym wrogiem, z którym dzisiaj walczy Ukraina – Rosją.

Następnie ponad dwie godziny trwał pokaz filmu Andrzeja Wajdy “Katyń”, po zakończeniu którego w sali zapanowała totalna cisza, chwila milczenia i zadumy.

Następnym filmem, zaplanowanym do pokazu w ramach  spotkań Klubu Inteligencji Polskiej, będzie 22 kwietnia „Bitwa Warszawska”.

Sergiusz Tolstichin, 03.04.16 r.

{morfeo 1154}

{youtube}{/youtube}