Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W czterdzieści minut o Polsce

W czterdzieści minut o Polsce

Tyle czasu mieli na prezentację Polski w ramach Dni Europy w winnickiej szkole „Aist” członkowie Stowarzyszenia „Kresowiacy” oraz uczniowie Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Grocholskich. Barwna podróż po polskich regionach i epokach, z przedstawieniem sylwetek wybitnych Polaków z dziedziny sztuki, nauki i polityki pokazała kilkunastoletniej młodzieży taką Polskę, jaką widzą ją sami Polacy – nie idealną, lecz przepełnioną miłością do Ojczyzny.

5 czerwca blisko sześćdziesięciu uczniom prywatnej szkoły „Aist” w Winnicy nadarzyła się okazja by nie tylko dowiedzieć, się, jak brzmi Mazurek Dąbrowskiego, ale także otrzymać wspaniałe nagrody, ufundowane przez KG RP w Winnicy za prawidłowe odpowiedzi na pytania w quizie krajoznawczym na temat wszystkiego, co polskie.

Przed konkursem członkowie starszej i młodszej grupy Szkoły im. Grocholskich, opiekę nad którymi objęła polonistka Irena Torbus,  przedstawili historię Polski, zaczynając od Mieszka I, następnie opowiedzieli o polskich symbolach narodowych i tradycjach. Potem Maria Oszowska i Włodek Jaremczuk recytowali wiersze o Westerplatte i kraju ojczystym. Aleksander Górski, Ludmiła Topolnicka i inni zaprezentowali regionalne stroje i mundur polskiego żołnierza, walczącego w armii napoleońskiej. Na koniec wszyscy razem zaśpiewali lubianą przez wszystkich Polaków piosenkę „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Podczas przeprowadzenia konkursu okazało się, że o Polsce winnicka młodzież wie zaskakująco dużo. Prowadzący konkursu, Jerzy Wójcicki, musiał na bieżąco zmieniać pytania na trudniejsze, bo nawet młodsi jego uczestnicy dawali sobie radę z pytaniami – „Kiedy Niemcy zaatakowały Polskę?”, „Ilu mieszkańców ma Polska?”, czy „Jak dużo Polaków walczyło w Armii Napoleona?”. Nagrody w postaci notesów z nazwami europejskich miast, kolorowe długopisy, DVD z polskimi filmami „Katyń”, książki w języku polskim i zabawki trafiły do wszystkich aktywnych uczestników imprezy.

Prezentacja Polski została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Kresowiacy” przy pomocy uczniów i nauczycieli Szkoły „Aist” pod opieką polonistki z ORPEGu Ireny Torbus.

Współorganizatorem prezentacji i głównym fundatorem nagród był Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Słowo Polskie, 05.06.15 r., KZ

{morfeo 870}

{youtube}{/youtube}