Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W czerwcu we Lwowie będą rozmawiali o pracach poszukiwawczych polskiego IPN na Ukrainie

W czerwcu we Lwowie będą rozmawiali o pracach poszukiwawczych polskiego IPN na Ukrainie

Fot.: radiomaryja.pl

W połowie czerwca, prawdopodobnie we Lwowie zostanie omówiona sprawa prac poszukiwawczych IPN na Ukrainie. O tym PAP poinformowali wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg i naczelnik Wydziału Kresowego tego biura dr Leon Popek.

Przedstawiciele IPN zaznaczyli, że od końca kwietnia do tej pory pracownicy Instytutu nie mogą realizować poszukiwań szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy. „Na Ukrainę wyruszyła wówczas ekspedycja, która miała rozpocząć prace na Wołyniu, właśnie w miejscowości Tynne. W kolejnych tygodniach planowaliśmy pracę we Lwowie na Hołosku. Mieliśmy na to zgodę wydaną na piśmie przez sekretarza państwowej komisji – Swiatosława Szeremeta, sekretarza Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych. Jednak po komunikacie ukraińskiego IPN telefonicznie zostaliśmy uprzedzeni, że nasze prace będą traktowane jako nielegalne” – powiedziała Szeląg.

Ówczesna reakcja Ukrainy miała związek z demontażem ukraińskiego pomnika na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach koło Przemyśla. Ukraińska dyplomacja wskazała, że w związku z tym incydentem konieczne jest nasilenie współpracy między odpowiednimi organami dwóch krajów, która doprowadzi do rozwiązania tej kwestii zgodnie z prawem i obowiązującymi umowami dwustronnymi.

Sprawę ta została omówiona 24 maja w Kijowie w rozmowie między prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i Wadymem Prystajkiem z ukraińskiego MSZ. Ustalono, że Polska i Ukraina sporządzą listy miejsc pamięci narodowej po obu stronach granicy i wypracują mechanizm, który regulowałby upamiętnienia historyczne w dwóch krajach. Zaplanowano też, że w czerwcu dojdzie do spotkania polsko-ukraińskiej grupy roboczej, która zajmie się legalizacją miejsc pamięci narodowej w obu państwach. Podczas tego spotkania ma być także omawiana sprawa poszukiwań i ekshumacji prowadzonych przez IPN na terenie zachodniej Ukrainy.

„Sytuacja na Ukrainie jest bardzo dynamiczna” – powiedział PAP Leon Popek z IPN przypominając incydenty związane z polskimi miejscami pamięci narodowej oraz placówkami dyplomatycznymi.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 02.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code