Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Czerniowcach wspominano 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

W Czerniowcach wspominano 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

17 września minęła 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Tym tragicznym wydarzeniom była poświęcona sesja specjalna polsko-ukraińskiej konferencji naukowej pt. „Prometeizm przed i po 17 września 1939 roku w 80. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę”, zorganizowanej wspólnie przez Konsulat Generalny RP w Winnicy i Studium Europy Wschodniej UW przy współpracy z Czerniowieckim Uniwersytetem Narodowym im. J. Fedkowycza.

Z tej okazji do winnickiego okręgu konsularnego przybyła polska delegacja, w skład której wchodzili minister Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz przedstawiciele Departamentu Wschodniego MSZ, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IPN i Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Przed rozpoczęciem konferencji delegaci złożyli kwiaty i zapalili znicze w krypcie kościoła katolickiego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerniowcach przy szczątkach legionistów. Neogotycki kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerniowcach, funkcjonujący za czasów ZSRR jako archiwum państwowe został odzyskany przez parafie katolicką dopiero w 2010 r. W krypcie kościoła, która w czasach komunistycznych była zamurowana, spoczywa 60 polskich legionistów w cynkowych trumnach. Zdaniem historyków są to szczątki legionistów, którzy podczas I WŚ walczyli w szeregach armii austro-węgierskiej przeciwko Rosjanom.

Po modlitwie i złożeniu kwiatów delegacja wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Prometeizm przed i po 17 września 1939 roku w 80. rocznicę inwazji ZSSR na Polskę”. Prometeizm stanowił ruch polityczny w okresie międzywojennym, skierowanym przeciwko ZSRR i mający na celu doprowadzić do powstań narodowych w tym państwie.

Sesja naukowa w Czerniowcach była częścią obchodów, w ramach których w Warszawie odbyła się coroczna konferencja poświęcona prometeizmowi, a w Kutach, gdzie 17 września 1939 roku rząd polski przekroczył granicę z Rumunią, odbyła się msza święta, upamiętniająca ofiary inwazji ZSRR na Polskę.

Konsul Generalny RP w Winnicy odwiedził w trakcie swojej wizyty w obwodzie czerniowieckim również szkołę Nr 22 w Czerniowcach i wręczył dyrektor Lubowi Jaworskiej materiały edukacyjne na rzecz nauki języka polskiego i promocji wiedzy o Polsce. Konsul odwiedził także zamieszkałą przez Polaków wieś Tereblecza. Podczas wizyty w Terebleczy konsul generalny D. Ciarciński rozmawiał z miejscową Polonią i wysłuchał pieśni polskich w wykonaniu polonijnego zespołu folklorystycznego. „To pokrzepiające, że tutaj na Bukowinie wciąż rozbrzmiewają tradycyjne pieśni polskie” – stwierdził konsul po przedstawieniu. Polacy na Bukowinie stanowią dziś mały odsetek ludności, natomiast jej korzenie sięgają czasów Kazimierza Wielkiego.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 3 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code