Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Chmielnickim świętowano pierwszą rocznicę utworzenia Wspólnoty Rycerzy Kolumba

W Chmielnickim świętowano pierwszą rocznicę utworzenia Wspólnoty Rycerzy Kolumba

W stolicy obwodu chmielnickiego na początku drugiej dekady marca odbyły się obchody Chmielnickiej Rady Wspólnoty Rycerzy Kolumba – międzynarodowej organizacji, stworzonej w 1882 roku przez ks. Michaela McGiwni w celu pomocy sobie nawzajem oraz wsparcia biednych imigrantów-katolików.

Na dzień dzisiejszy Wspólnota Rycerzy Kolumba to najliczniejsza katolicka organizacja społeczna na świecie, członkami której są prawie 2 miliony osób. Na Ukrainie funkcjonuje od 2013 r., Na Podolu pierwsza wspólnota pojawiła się na początku marca 2016 r.

Zostać członkiem Wspólnoty Rycerzy Kolumba może każdy pełnoletni mężczyzna. Co prawda taka osoba musi być praktykującym chrześcijaninem – chodzić do kościoła, przystępować do spowiedzi i Komunii Świętej.

Stanem na początek marca na Ukrainie ponad 800 osób są członkami Wspólnot Rycerzy Kolumba. Podczas obchodów 1. rocznicy poświęcono kolejnych osiem.

Uroczystości w dawnym Płoskirowie uświetniła Msza święta z udziałem siedmiu księży z pobliskich parafii oraz występ miejskiego chóru pod batutą Igora Cmura.

– Nie jestem parafianinem kościoła Chrystusa Króla. Lecz usłyszałem o Wspólnocie Rycerzy Kolumba i postanowiłem zostać jej członkiem. Rodzina poparła mój pomysł – mówił kandydat Andrij Prokopec.

Większość Rycerzy Kolumba w Chmielnickim należy do parafii Chrystusa Króla.

Franciszek Miciński, 18.03.17 r.