Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Charkowie powstaje czołg nowej generacji

W Charkowie powstaje czołg nowej generacji

Fot. defence24.pl

Charkowskie Biuro Konstrukcyjne pracuje nad nowym czołgiem, który może konkurować z rosyjskimi T-14 Armata.

Celem prac, jak podaje portal defence24.pl, jest zastąpienie starzejących się T-80 i T-64 znajdujących się na wyposażeniu sił zbrojnych Ukrainy.

Dzięki temu ma powstać nie tylko nowoczesny czołg, ale cała rodzina gąsienicowych platform bojowych, wyposażonych z nowy układ napędowy i przeniesienia mocy, system kierowania ogniem, uzbrojenie i amunicję, aktywne oraz pasywne systemy ochrony, system obserwacji z 360-stopniowym polem widzenia oraz zautomatyzowane systemy zasilania amunicją, które umożliwią zredukowanie liczebności załogi oraz zwiększenie poziomu jej bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności realizowany jest projekt nowego silnika o mocy 1500 KM, który będzie można zasilać różnymi rodzajami paliw lub ich dowolną kombinacją.

W ramach programu powstają też m. in. bojowy wóz piechoty BMP-U, który ma posiadać wyższy poziom ochrony i silniejsze uzbrojenie niż BMP-1 i BMP-2, zachowując jednocześnie zdolność pływania.

Słowo Polskie, 3 stycznia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code