Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Charkowie odsłonięto tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu

W Charkowie odsłonięto tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu

Źródło: Bobołowicz PawełNa gmachu uczelni w Charkowie, gdzie kiedyś studiował przyszły Marszałek Józef Piłsudski, odsłonięto tablicę, upamiętniającą tego zasłużonego dla odrodzenia Polski działacza niepodległościowego, pierwszego przywódcy II RP.

Proces uzyskania wszystkich pozwoleń od charkowskich władz samorządowych trwał przez prawie 10 lat. 15 listopada w stolicy Wschodniej Ukrainy odbyła się uroczystość z udziałem lokalnych władz, przedstawicieli polskiego MSZ na czele z Ambasadorem RP Janem Piekło oraz polskich organizacji społecznych.

Odsłonięcia tablicy dokonał szef polskich służb dyplomatycznych na Ukrainie Jan Piekło. – Piłsudskiemu marzyła się federacja wolnych narodów Europy Środkowej i Wschodniej […] Gdyby udał mu się plan stworzenia tej federacji, to nie byłoby drugiej wojny światowej – podkreślił podczas uroczystości Piekło.

Konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński wspomniał o słowach Piłsudskiego „Nie może być wolnej Polski bez niezależnej Ukrainy”, które ten wypowiedział w 1920 roku w Winnicy oraz zaznaczył, że tablica w Charkowie pojawiła się dzięki dobrej współpracy z lokalnymi władzami i charkowskimi uczelniami. 

– Tablica Piłsudskiego będzie pamiątką o pierwszym przywódcy niepodległej Polski, który uczył się w Charkowie. Wcześniej nie mogliśmy uzyskać pozwoleń na tą tablicę. Teraz wszystko się zmieniło, a tablica stała się faktem
– powiedziała prezes Charkowskiego Stowarzyszenia Kultury Polskiej Józefa Czernijenko. Profesor Uniwersytetu im. Karazina, Serhij Kudełko, który zajmuje pomieszczenia byłej rosyjskiej uczelni, gdzie studiował Piłsudski, zaznaczył, że: „Uczyły się tu i wykładały setki Polaków. W tym budynku bywał Adam Mickiewicz, kiedy przyjeżdżał w odwiedziny do swego brata Aleksandra. To miejsce jest miejscem pamięci polskiego narodu”.

Tablice, upamiętniające Naczelnego Wodza znajdują się także w dwóch innych miastach na Ukrainie – w Winnicy (2008 r.) oraz Żytomierzu (2015 r.). W latach 1885-1886 Piłsudski studiował na Uniwersytecie Charkowskim medycynę.

Słowo Polskie na podstawie informacji Pawła Bobołowicza, Jarosława Junko, PAP, 16.11.16 r.