Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W centrum Lipowca pojawi się krzyż, upamiętniający walkę Polaków i Ukraińców z bolszewikami

W centrum Lipowca pojawi się krzyż, upamiętniający walkę Polaków i Ukraińców z bolszewikami

W Lipowcu, miasteczku rejonowym obwodu winnickiego trwają przygotowania do postawienia obrońcom Podola przed najazdem bolszewickim w 1920 roku krzyża i kamienia z napisem w dwóch językach – po polsku i ukraińsku.

Swoje projekty pamiętnego znaku już zaproponowali burmistrz Lipowca Mykoła Majdaniuk, członkowie polskich organizacji społecznych miasta w Winnicy oraz działacze społeczni.

Krzyż, upamiętniający bohaterską walkę Polaków z 2 i 6 Armii oraz ukraińskich żołnierzy z Armii Pawlenki z Konną Armią Budionnego ma stanąć w pobliżu rzymskokatolickiego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, kilkaset metrów od centralnego placu miasta.

Wesprzeć inicjatywę lokalnej wspólnoty polskiej oraz Fundacji „Wolność i Demokracja” zgodził się szereg polskich instytucji rządowych i pozarządowych. Odsłonięcie krzyża jest zaplanowane na 15 sierpnia – dzień, kiedy Polacy odznaczają Święto Wojska Polskiego.

Po przerwaniu linii frontu przez siły bolszewickie, Wojsko Polskie i petlurowcy już nigdy nie powróciły na Podole. Ale pamięć o walce „Za Waszą i Naszą wolność” żyje w pamięci mieszkańców Lipowca, którzy pamiętają, gdzie przez zniszczeniem znajdował się pierwszy kościół oraz gdzie pochowano zabitych Polaków.

Słowo Polskie, 12.06.15 r.