Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Białej Cerkwi odbyła się uroczysta Msza ku czci błogosławionej Matki Czackiej

W Białej Cerkwi odbyła się uroczysta Msza ku czci błogosławionej Matki Czackiej

W Białej Cerkwi, w obwodzie kijowskim na Ukrainie odbyły się uroczystości związane z błogosławioną matką Elżbietą Różą Czacką.

Założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic urodziła się w tym mieście w 1876 roku. W Białej Cerkwi też była ochrzczona. Poza tym w Żytomierzu spędziła kilka lat w czasie I wojny światowej.

Na placu przed pałacem Branickich odprawiono uroczystą mszę świętą. Przewodniczył jej rzymskokatolicki biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. W kazaniu nawiązał do życiorysu błogosławionej i jej związków z Białą Cerkwią.

Jak podkreślił, ludziom często się wydaje, że gdyby urodzili się w innym miejscu, mogliby osiągnąć więcej.

Biskup Krywicki zaznaczył, że błogosławiona Róża Czacka urodziła się właśnie w Białej Cerkwi, widziała tę budowlę, przy której odprawiana jest msza, wchodziła do niej tymi właśnie drzwiami, widziała to miasto, dopóki jeszcze mogła widzieć i tutaj odnalazła swą drogę do Boga.

W mszy, oprócz przedstawicieli wspólnoty katolickiej, uczestniczyły też władze miasta i polscy dyplomaci. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zmówiono modlitwę w kościele Narodzenia Jana Chrzciciela, w miejscu chrztu matki Elżbiety Róży Czackiej.

Słowo Polskie za: Polskie Radio, 16 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code