Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Barze otwarto kolejny na Ukrainie Dom Polski

W Barze otwarto kolejny na Ukrainie Dom Polski

21 maja w Barze odbyło się otwarcie Domu Polskiego, jednego z najnowocześniejszych centrów kultury polskiej na terenie Ukrainy.

Uroczystości zaczęły się od Mszy świętej w miejscowej kościele św. Anny. Następnie liczne delegacje z instytucji polskich i ukraińskich, przedstawiciele środowisk polskich z Podola, Wschodniego Wołynia, Bukowiny, Galicji Wschodniej oraz Kijowa i innych regionów Ukrainy wzięli udział w ceremonii otwarcia Domu dla Polaków. Podczas oficjalnej części do obecnych na sali widowiskowej słowo powitalne skierowały – wice przewodnicząca Rady Najwyższej Oksana Syroid, marszałek Senatu RP poprzedniej kadencji Bogdan Borusiewicz, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski oraz przedstawiciele władz obwodowych i lokalnych. Na uroczystość przebyły delegacje polskiego MSZ, senatorowie, goście z miast partnerskich Baru – Kwidzyna, Rybnika oraz Starachowic.

Bogaty program koncertowy przygotowały i zaprezentowały zespoły, działające przy Stowarzyszeniu im. Konfederatów Barskich w Barze – chór młodzieżowy „Młode liście”, chór kameralny „Cantica Anima” i zespół taneczny „Aksamitki”.

Historia powstania Domu Polskiego w Barze liczy nie jeden rok. Ostateczną decyzję o budowie centrum polskości na Podolu podjął Zarząd Krajowy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” a w październiku 2010 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Sama budowa zaczęła się w 2011 roku i trwała do roku 2013. Następnie została wstrzymana na niemal dwa lata. W listopadzie 2014 prace budowlane wznowiono i już w 2015 roku z Domu Polskiego zaczęli korzystać miejscowi Polacy.

Dyrektorem Domu Polskiego w Barze została pani Małgorzata Miedwiediewa, wieloletnia działaczka na rzecz krzewienia kultury i języka polskiego w Barze.

Dom Polski w Żytomierzu, 23.05.16 r.