Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Barze oczyszczono z ziemi i krzewów część fortecy Bony Sforzy

W Barze oczyszczono z ziemi i krzewów część fortecy Bony Sforzy

W Barze na Podolu przedstawiciele władz oraz organizacji społecznych dołączyli się do odsłonięcia pogrzebanej pod stosami śmieci i zarośniętej krzewami południowego bastionu barskiej twierdzy z pierwszej połowy XVI wieku.

Przez cały dzień w sobotę 3 czerwca wolontariusze przy wsparciu służb komunalnych walczyli z krzewami, którymi gęsto jest porośnięty teren fortecy, oraz tonami ziemi, którą w czasach okupacji rosyjskiej i bolszewickiej zasypywano zabytkowy obiekt historyczny.

Wskutek wspólnych działań za budynkiem miejscowego Caritasu został odsłonięty okazały fragment ściany, w której widać otwory dla armat i okiennice. Kolejny etap prac, jak twierdzi burmistrz Baru Artur Cyciurski, będzie polegał na uporządkowaniu szlaku turystycznego od dzisiejszego centrum miasta wzdłuż południowej ściany twierdzy do jego historycznego centrum, gdzie mieści się były klasztor karmelitów (Konfederacja Barska) i kościół Św. Anny z 1811 roku.

W 1537 roku polska królowa Bona Sforza na pamiątkę swojego rodzinnego księstwa-miasta Bari we Włoszech przemianowała Rów (stara nazwa Baru) na Bar.

Słowo Polskie, 10.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code