Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Barze o konfederacji barskiej

W Barze o konfederacji barskiej

W dniu 11 maja w miejscowości, gdzie 250 lat temu zawiązał się związek szlachty polskiej, nazwany na cześć Baru „konfederacją barską” ponownie zabrzmiał hymn konfederatów, pojawiło się popiersie Maurycego Beniowskiego oraz tablica ku czci „obrońców wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej”.

Konfederacja barska, jako jedno z najgłośniejszych wydarzeń historycznych w osiemnastowiecznej historii Europy, została szczegółowo omówiona w ramach konferencji naukowo-historycznej, która posłużyła jako tło dla szeregu upamiętnień, związanych z pierwszym zrywem niepodległościowym Polaków przeciwko rosyjskiej dominacji.

Wydarzenie, które miało miejsce w Domu Polskim w Barze, uświetnili swoją obecnością posłowie na Sejm RP Anna Milczanowska i Ireneusz Zyska, wiceprezes Wspólnoty Polskiej Krzysztof Łachmański, prezes Federacji Organizacji Polskich Emilia Chmielowa, delegacje z miast partnerskich Baru Rybnika i Kwidzynia, przedstawiciele władz lokalnych i obwodowych, placówek oświatowych, licznych lokalnych organizacji polskich oraz jednego z głównych organizatorów uroczystości – Konsulatu Generalnego RP w Winnicy na czele z Damianem Ciarcińskim.

Ponad 20 wykładów na temat roli konfederacji barskiej w kształtowaniu oblicza Europy w XVIII i XIX wieku, losach powstańców styczniowych, w tym – Kazimierza Pułaskiego i Maurycego Beniowskiego wygłosili polscy i ukraińscy naukowcy oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Pierwsza od czasów konfederacji barskiej tablica, upamiętniająca Polaków, którzy sprzeciwili się dyktatowi rosyjskiej carycy Katarzyny II i uległemu jej królowi Stanisławowi Poniatowskiemu, upiększyła fronton Domu Polskiego w Barze. Słowo powitalne, wygłosił bp. Bronisław Biernacki z diecezji odesko-symferopolskiej. Parafia rzymskokatolicka w Barze była jedną z najważniejszych, z którą jego excelencia związał swoją posługę duszpasterską. Biskup wspomniał o czasach radzieckich, kiedy nawet wzmianka o konfederacji barskiej była pod rygorem zakazu oraz o duszpasterzach, krzewiących polskość i wiarę katolicką na Podolu w czasach komunizmu.

Fascynującą sylwetkę konfederaty barskiego Maurycego Beniowskiego przedstawił dr. Sergiusz Galczak z Winnickiego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz polski naukowiec i publicysta Krzysztof Jóźwiak. Opowiedzieli o wielokrotnych ucieczkach Beniowskiego z rosyjskiej katorgi oraz o jego roli w kształtowaniu niepodległości Madagaskaru.

Obchody 250-lecia konfederacji barskiej w Barze na Podolu skutkowały nawiązaniem znajomości między przedstawicielami polskich i ukraińskich środowisk akademickich, władz polskich gmin i ukraińskich hromad oraz duchowieństwem. Pierwsze na tak wielką skalę spotkanie stało się jednym z najważniejszych imprez w ramach obchodów Roku Konfederacji Barskiej ustanowionego przez Sejm RP.

Słowo Polskie, 11.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code