Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Ukrainy i Litwy

VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Ukrainy i Litwy

Źródło: https://mobile.twitter.comW dniach 28-29 marca w Warszawie odbyła się  VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.

Główne tematy rozmów dotyczyły bezpieczeństwa w regionie, unijnej polityki sankcji wobec Rosji, sytuacji mniejszości narodowych i ochrony miejsc pamięci.

Prezydent RP Andrzej Duda w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami z trzech krajów mówił o konieczności współpracy na rzecz budowania bezpieczeństwa w regionie.

Jako przykład podał Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygada LITPOLUKRBRIG, która wg prezydenta jest „praktycznym przykładem tego, jak można realizować bezpieczeństwo regionalne poprzez pogłębioną współpracę wojskową”.

Andrzej Duda mówił też bardzo dużo o relacjach społecznych, w tym o konieczności dialogu historycznego z Ukrainą. „Powtórzył swoje oczekiwania co do tego, by wzmocnić na Ukrainie działania, które powstrzymałyby prowokacyjne czyny wobec polskich miejsc pamięci. Takie czyny nie powinny się powtórzyć i dobrze by było, gdyby te miejsca były dobrze chronione, a sprawcy tych haniebnych czynów zostali zatrzymani” – podkreślił.

Podczas spotkania poruszono też sprawę wydarzeń na Białorusi. „Prezydent powtórzył swe przekonanie, że polityka na Białorusi ma wiele uwarunkowań i trzeba je rozumieć. Prezydent wyraził jednocześnie zaniepokojenie ostatnim wydarzeniami oraz nadzieję, że zwycięży dialog i rozmowa a nie konfrontacja” – powiedział prezydencki minister Szczerski.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 30.03.17 r.