Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » VI Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego na Ukrainie w Żytomierzu

VI Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego na Ukrainie w Żytomierzu

W dniu 18 maja 2019 r. na sali Żytomierskiego Narodowego Uniwersytetu Agroekologicznego odbyło się VI Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego “Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku.”

Organizatorem dyktanda jest Fundacja Wolność i Demokracja, współorganizatorem – w Żytomierzu Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie.

VI Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie” ma na celu promocję nauki języka polskiego, oraz wyróżnienie osób, które wykażą się bardzo dobrą znajomością ortografii i interpunkcji języka polskiego. Ponieważ rok 2019 został ogłoszony rokiem Anny Walentynowicz tekst dyktanda było poświęcone tej wybitnej postaci. Również, jako wprowadzenie do dyktanda, był pokazany film o Pani Annie.

Uczestników przywitali: prorektor prof. Iwan Martynczuk, Konsul RP w Winnicy Joanna Szeliga oraz prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, tradycyjnie życząc uczestnikom „połamania pióra”.

W dyktandzie wzięło udział 164 uczestników z Berdyczowa, Korostenia, Nowograda  Wołyńskiego, Olewska, Choroszewa, Korostyszewa, Suseł, Jemilczyna i Żytomierza. Chcieli oni sprawdzić własną znajomość języka . Wśród nich byli  uczniowie, studenci, osoby polskiego pochodzenia oraz wszyscy miłośnicy języka polskiego.

Tekst został przeczytany przez nauczycielkę języka polskiego z ORPEGu Anettę Piotrowicz. Ważne, że ocenie podlegała poprawność zarówno ortograficzna, jak i interpunkcyjna.

Więc uczestnik musiał wykazać głęboką wiedzę z gramatyki mając przy tym szczególne wyczucie językowe.

Nagrody zostały przyznane laureatom w dniu pisania dyktanda, na podstawie decyzji jury w składzie: mgr Mirosławę Starowierów, mgr Anettę Piotrowicz, dr Wiktorię Wachowską, dr Wiktorię Zagórską-Antoniuk, mgr Wiktorię Zubarewą, mgr Walentynę Koleśnik.

Zwycięzcy otrzymali nagrody: w kategorii „Dzieci i Młodzież” (w wieku od 12 do 18) tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” otrzymała Daria Wachowska, tytuł „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” Maria Sokołowska, II Wicemistrzem Języka Polskiego na Ukrainie” Paweł Bondarczuk.

Warto podkreślić, że są to uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielna im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Najmłodszym Uczestnikiem Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie została Julia Terechowa.

W kategorii „Dorośli” (osoby powyżej 19 roku życia): I nagrodę i tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” otrzymała Natalia Zubarewa, II nagrodę i tytuł „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Sergiusz Gojko (m. Nowograd – Wołyńskij), „II Wicemistrzem Języka Polskiego na Ukrainie” została Maria Martyniuk. A Najstarszym Uczestnikiem była Switłana Terechowa.

Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w dyktandzie!

Patronat medialny przedsięwzięcia – Sojuz TV, program TV „Polacy Żytomierszczyzny”, czasopismo „Tęcza Żytomiersczyzny”.

Dyktando z języka polskiego na Ukrainie” jest realizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC.

Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” objęte wsparciem Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 23 maja 2019 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code