Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ustawa o anulowaniu „ustaw 16 stycznia” została opublikowana w rządowych mediach

Ustawa o anulowaniu „ustaw 16 stycznia” została opublikowana w rządowych mediach

Zdjęcie pobrano z depo.ua31 stycznia prezydent Janukowicz podpisał szereg ustaw, uchwalonych na ostatnim pozaplanowym posiedzeniu Rady Najwyższej, w tym i ustawę, która anuluje  „ustawy 16 stycznia”. Przypomnijmy, że w tych ustawach chodziło o znaczne ograniczenie możliwości przeprowadzania pokojowych akcji protestu, w tym i przez mieszkańców Unii Europejskiej.

W okresie 17 stycznia – 31 stycznia każdy np. Niemiec, który jechał szóstym samochodem w kolumnie na terytorium Ukrainy mógł być skazany na znaczną karę grzywny albo na określony czas więzienia.   Także Polak, który wg któregokolwiek funkcjonariusza milicji popełnił przestępstwo mógł być zaocznie zatrzymany i skazany na karę więzienia a Francuz, który przyjechał na motorze na Ukrainę w kasku ochronnym mógł stracić nie tylko motor ale i wolność.

Ustawodawstwo na Ukrainie jest jednakowe dla wszystkich, kto znajduje się na terytorium tego państwa, oprócz zagranicznych dyplomatów.

Ukraiński prezydent, który 31 stycznia przebywał na chorobowym, podpisał także ustawę o amnestii „więźniów Majdanu”. Niestety, warunki tej amnestii nie są akceptowane przez liderów opozycji i radykalnych ruchów ultraprawicowych.

Link do tekstu jednej z „ustaw 16 stycznia” na rada.gov.ua

Red., bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code