Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Uroczystości w Arsenale Sztuki w Kijowie

Uroczystości w Arsenale Sztuki w Kijowie

14 listopada w Arsenale Sztuki w Kijowe odbyły się uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W imprezie wzięli udział: ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, zastępca ambasadora Polski w Kijowie Jacek Żur, Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasada RP w Kijowie Emilia Jasiuk, przedstawiciele politycznej elity Ukrainy, były ukraiński prezydent Leonid Krawczuk, przedstawiciele korpusów dyplomatycznych różnych państw, polskich organizacji Kijowa i innych miast Ukrainy, weterani ATO oraz duchowieństwo.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania hymnów państwowych Polski, i Ukrainy. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Witycz” z Nieżyna.

W swym przemówieniu ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło przypomniał historyczne przesłanki odrodzenia się 99 lat temu państwa polskiego. Jan Piekło podkreślił, że Ukraińcy, którzy wraz z polskimi żołnierzami walczyli przeciwko czerwonym bolszewikom, chcącym wrzucić w ogień komunizmu całą Europę, pomogli wówczas wzmocnić państwo polskie.

– Polacy walczyli wraz z Ukraińcami o Kijów, który w 1920 r. wyzwolili od bolszewików. Ukraina, jak mówił Jan Piekło, była w stanie zrealizować swoje marzenia o wolności dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy – mówił szef polskiej dyplomacji na Ukrainie.

– Nasza wspólna historia miała wiele bolesnych momentów, ale kiedy razem jesteśmy wielką siłą, kiedy jesteśmy podzieleni, tracimy. Nasze zainteresowania zarówno w polityce, jak iw gospodarce są bardzo ważne, że przyjaźń polsko-ukraińska jest najlepszą gwarancją pokoju i demokracji dla naszych braterskich narodów – Ambasador RP podkreślił także, że nie ma bezpiecznej Europy bez wolnej demokratycznej, niezależnej Ukrainy w dobrosąsiedzkich i partnerskich stosunkach z Polską.

W Arsenale Sztuki zaprezentowano wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Jej organizatorami są MSZ RP, Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Instutut Polski w Kijowe.

Sergij Porowczuk, 20.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code