Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczystości majowe w obwodzie odeskim

Uroczystości majowe w obwodzie odeskim

4 maja Konsulat Generalny RP w Odessie zorganizował przyjęcie upamiętniające 227 rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W Sali Przyjęć przy Bulwarze Francuskim zebrało się ponad 200 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz regionalnych, MSZ Ukrainy w Odessie, władz lokalnych, korpusu konsularnego, duchowieństwa i organizacji polonijnych.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Konsul Generalny Dariusz Szewczyk. Podkreślił wagę Konstytucji 3 Maja w historii Polski i przypomniał przypadającą na ten rok setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Konsul Generalny podziękował przedstawicielom organizacji polskich za ich wkład w podtrzymanie polskich tradycji i działania na rzecz krzewienia polskiej kultury i języka.

W czasie uroczystości honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał Walerij Curkan, wiceprezes Polskiego Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia z Białogrodu nad Dniestrem. Walerij Curkan poprowadził następnie koncert, podczas którego doskonale bawili się wszyscy goście (sam laureat dyrygował zespołem, grał na akordeonie i wielu innych instrumentach).

Kolejnym miłym akcentem przyjęcia było przedstawienie laureatów i finalistów Olimpiady Języka Polskiego. Po raz kolejny młodzież z Odessy potwierdziła, że zna język polski najlepiej ze wszystkich uczniów w całej Ukrainie. Przyjęcie było bardzo udane i skończyło się dużo później, niż pierwotnie zakładano. W ten wieczór dopisała pogoda, a i sam koncert na świeżym powietrzu był strzałem w dziesiątkę. Goście rozchodzili się do domów w szampańskich nastrojach.

W Białogrodzie nad Dniestrem obchody Dnia Konstytucji piątego maja rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem księdza kanonika Aleksandra Wiącka. Kolejnym punktem było przedstawienie przygotowane przez członków Stowarzyszenia Kultury i Języka Polskiego (brawa dla wykonawców). Uroczystości zakończyły się przyjęciem w kurorcie Zatoka zorganizowanym przez prezesa Stowarzyszenia Eugeniusza Nikitczenko.

6 maja odbyły się dwa koncerty, przygotowane przez organizacje polskie w OOK. W Chersoniu koncert zorganizowało Obwodowe Towarzystwo Polskie „Polonia”, a w Odessie ZPU Oddział im. A. Mickiewicza. Do sukcesu obu wydarzeń przyczynili się nauczyciele ORPEG – Paweł Elias i Sylwia Cichoń oraz prezesi organizacji. Jednak największe podziękowania należą się uczestnikom koncertów, którzy na scenie przybliżyli publiczności ducha tego dnia, ducha patriotyzmu.

Wzruszona publiczność mogła poczuć się bezpośrednim świadkiem wydarzeń sprzed lat. Konsul Jarosław Galuba (w Chersoniu) oraz Konsul Generalny Dariusz Szewczyk (w Odessie) w swoich przemówieniach podkreślili jak wielka siła tkwi w polskich organizacjach i jak ważna jest ich działalność dla dobra Polski.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 11.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code