Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Uroczystości Przenajświętszej Maryi Panny z góry Karmel w Berdyczowie

Uroczystości Przenajświętszej Maryi Panny z góry Karmel w Berdyczowie

16-17 lipca odbędą się uroczystości Przenajświętszej Maryi Panny z góry Karmel w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Świętego Szkaplerza w Berdyczowie.

Tradycyjne, to święto zrzeszy tysiące katolików, pielgrzymów z całej Ukrainy, którzy przybywają do Berdyczowa pieszo, autobusami i rowerach.

W uroczystości wezmą udział biskupi, księży z całej Ukrainy, przedstawicieli władzy oraz korpusu dyplomatycznego. Główną mszę, w dniu 17 lipca, odprawi Tomasz Peta, arcybiskup archidiecezji w Astanie (Kazachstan). Także przyjadą biskupi z Polski, Francji i Mołdawii.

W tym okresie, Ojcowie Karmelici, opiekujący się Sanktuarium, obchodzą 25-lecie powrotu Karmelitów Bosych na Ukrainę oraz zwrotu Sanktuarium w Berdyczowie.

Także, ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Berdyczowa, jest beatyfikacja o. Władysława Bukowińskiego, którzy urodził się w Berdyczowie i pracował w Kazachstanie. Beatyfikacja odbędzie się we wrześniu w Karagandzie.

Najgłówniejszą modlitwą wszystkich pielgrzymów jest prośba o pokój na Ukrainie i zakończenie wojny.

Program uroczystości:

16 lipca 2016 roku (sobota)
16:00 – powitanie pielgrzymów na placu przed Klasztorem Karmelitów Bosych
18:00 – liturgia
22:00 – nocne czuwanie w kościele
17 lipca 2016 roku (niedziela)
08:00 – liturgia w kościele
9:30 – różaniec na placu
10:30 – powitanie wszystkich biskupów na placu św. Jana Pawła II
11:00 – msza święta na placu przed Klasztorem Karmelitów Bosych

Tomasz Peta, arcybiskup, duchowny katolicki, biskup archidiecezji w Astanie w Kazachstanie. Urodził się 20 sierpnia 1951 roku w Inowrocławiu.

Po ukończeniu seminarium duchownego w 1976 roku w Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie. W 1990 roku wyjechał do Kazachstanu jako misjonarz. W 1999 roku został administratorem apostolskim w Astanie, a w 2001 roku został mianowany biskupem tytularnym. Sakrę biskupią otrzymał 19 marca 2001 roku z rąk papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Został arcybiskupem Archidiecezji Najświętszej Marii Panny w Astanie. W 2008 roku został członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Walentyna Jusupowa, http://www.credo-ua.org,  14.07.16 r.