Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Uroczystości odpustowe w Berdyczowie z udziałem Polonii

Uroczystości odpustowe w Berdyczowie z udziałem Polonii

Miniony tydzień obfitował we wspaniałe uroczystości odpustowe w Berdyczowie.

Czwartego grudnia, w dniu świętej Barbary, w kościele pod jej wezwaniem została odprawiona uroczysta Msza, której przewodniczył i wygłaszał homilię arcybiskup Kijowsko-żytomierskiej diecezji Piotr Malczuk. W czasie homilii arcybiskup nagłosił o wielkiej wartości eucharystii.

Podczas Mszy abp Piotr Malczuk udzielił dzieciom Pierwszej Komunii Świętej.

Ksiądz proboszcz parafii świętej Barbary Walerij Wakułenko złożył podziękowania wszystkim zebranym za obecność.

Natomiast ósmego grudnia w klasztorze karmelitów bosych świętowaliśmy odpust patronalny Niepokalanego Poczęcia Najświętrzej Maryi Panny. Koncelebrze przewodniczył biskup pomocniczy Witalij Skomarowski.

W trakcie homilii biskup wyjaśnił dogmat o niepokalanym poczęciu Maryi Panny.

Delegat prowincjała karmelitów bosych na Ukrainie o. Piotr Hewelt podziękował licznie zebranym gościom za przybycie i podkreślił, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Niebo jest otwarte na prośby do Matki Bożej

Zaznaczmy, że w tym dniu obchodzono podwójne święto, bowiem 8 grudnia 1991 r., dwadzieścia lat temu, w berdyczowskim klasztorze odbyło się poświęcenie górnego i dolnego kościoła oraz pierwsza msza w dolnym kościele po wymuszonej sześćdziesięciopięcioletniej przerwie .

Na zakończenie Mszy biskup pomocniczy Witalij Skomarowski wyraził nadzieje, że następne święto odpustowe odbędzie się w odrestaurowanym górnym kościele klasztoru. Przypomnijmy, że na Konferencji Rzymskokatolickich biskupów Ukrainy została uchwalona decyzja podnosząca Sanktuarium NPNMP w Berdyczowie do rangi ogólnoukraińskiego Sanktuarium narodowego.

Uroczystośći w berdyczowskich świątyniach swoją obecnością zaszczycił konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Krzysztof świderek.

Artykuł sporządzony przez Jerzego Sokalskiego – Polskie Radio Berdyczów

{morfeo 93} 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code