Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystości Niepodległościowe w Domu Polskim w Żytomierzu (uaktualnione)

Uroczystości Niepodległościowe w Domu Polskim w Żytomierzu (uaktualnione)

Dnia 9 listopada, z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską, Dom Polski w Żytomierzu gościł przedstawicieli środowiska polskiego z całego obwodu żytomierskiego. Na uroczystość przybyli zarówno goście z Żytomierza, jak i z dalszych miejscowości tj.: Dowbysz, Nowograd-Wołyński, Malina, Nowa Borowa oraz Irszańsk.

W wydarzeniu tym wzięli udział między innymi: wykładowcy i studenci z Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki oraz Politechniki Żytomierskiej, nauczyciele języka polskiego oraz działacze zespołów polonijnych z Żytomierza.

Spotkanie otworzył występ zespołu „Polescy Soliści”, w którego skład wchodzą: Natalia Trawkina, Mikołaj Nagirniak oraz Paweł Antoniewski. Wyrecytowane autorskie wiersze o miłości do Ojczyzny przez Pawła Antoniewskiego oraz wykоnane utwory patriotyczne przez Mikołaja Nagirniaka pod akompaniament Natalii Trawkinej, wprowadziły zebraną publiczność w nastrój patriotyczny i nieco nostalgiczny.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu i przemówieniu gospodarza uroczystości Ireny Perszko, zebrani goście mogli przy małym poczęstunku porozmawiać, wymienić się własnymi doświadczeniami tudzież nawiązać nowe kontakty.

Tego typu wydarzenia, wydaje się posiadają niebagatelne znaczenie dla społeczności polskiej w obwodzie żytomierskim. Bezpośrednio przyczyniają się one do pełniejszej integracji naszego środowiska, wymiany doświadczeń z innymi ośrodkami polskimi, zainicjowania wspólnych przedsięwzięć i na koniec – do wspólnego świętowania odzyskania wolności przez Rzeczpospolitą Polską w rodzinnej atmosferze.

Dodatkowym atutem takich wydarzeń  jest możliwość spotkania się kilku pokoleń w jednym miejscu równocześnie. Na spotkaniu pojawili się zarówno osoby starsze, które osobiście przeżyły trudne czasy, pełne prześladowań narodowościowych i wyznaniowych oraz osoby młodsze, które miały okazję bezpośredniego wysłuchania o gehennie swoich przodków.

Michał Antonowicz, bwp

Zdjęcia z Domu Polskiego

{morfeo 449}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *