Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu

Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu

W sobotę, 14 maja w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu odbyła się ważna dla wszystkich katolików z obwodu Żytomierskiego a nawet całej Ukrainy uroczystość.

Świętowanie rozpoczęło się jeszcze w piątek poprzedniego dnia z adoracji Świętych Darów i powitania pielgrzymów. Sobotniej uroczystej Liturgii przewodniczył biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek. W swym kazaniu on wspomniał o posłaniu z Fatimy, stulecie jakiego będziemy obchodzić w następnym roku.

Wzruszającym momentem obchodów było przyniesienie darów, w tym – różańca, wykonanego z łusek karabinowych na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa operacja antyterrorystyczna. Przekazała go żona z córką jednego z żołnierzy, który pełni służbę w 54. Oddzielnym Batalionie Poszukiwawczym z Nowograda Wołyńskiego, jako podziękowanie za to, że nie raz Bóg ratował jego życie i życie jego towarzyszy broni.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja. I chociaż padał deszcz, jednak wierni przyjęli to jako dar Bożego miłosierdzia i możliwość ofiary Bogu za Pokój w naszym Kraju.

Tradycyjnie, po Mszy świętej wszyscy parafianie, goście, duchowieństwo częstowali się „Fatimskim Bigosem”.
Na uroczystość do Dowbysza przybyło dużo wiernych – około 2 tys. osób z wielu parafii z terenu całej diecezji kijowsko-żytomierskiej i nie tylko. Na zakończenie uroczystości, proboszcz o. Waldemar Pawelec SAC zaprosił wszystkich na wielką uroczystość konsekracji kościoła, która odbędzie się już za rok, w czerwcu.

Walentyna Jusupowa, zdjecia: Anna Kotwicka, 18.05.16 r.

Trzecia tajemnica fatimska

Tajemnice fatimskie – objawienia, których miało doznać troje portugalskich dzieci-pasterzy z Fatimy w 1917: Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos. Treść objawień została oficjalnie uznana  przez Kościół katolicki w 1930.

Począwszy od 13 maja do 13 października 1917 roku, dzieci z Fátimy miały być świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, podczas których zostały im przekazane trzy tajemnice fatimskie.

Trójka dzieci została zastraszona przez władze świeckie Portugalii, aresztowana i poddana presji, mimo to nie zaprzeczyła objawieniom. Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po doznaniu objawień.

Jan Paweł II beatyfikował oboje 13 maja 2000. Łucja wstąpiła do karmelitanek bosych, zmarła w 2005 r. Benedykt XVI wydał zgodę na odstąpienie od oczekiwania 5 lat od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

{morfeo 1184}

{youtube}{/youtube}