Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Konsekracja Górnego Kościoła Karmelitów w Berdyczowie (uaktualnione)

Konsekracja Górnego Kościoła Karmelitów w Berdyczowie (uaktualnione)

9 czerwca jedno z najatrakcyjniejszych miast I Rzeczypospolitej – Berdyczów stanie się centrum wydarzeń na miarę Euro-2012 czy Międzynarodowych Dni Polonii.

W tym dniu o 11.00 odbędzie się ponowna konsekracja górnego kościoła Sanktuarium Maryjnego Karmelitów Bosych po 86 rocznej przerwie, związanej z carską i „czerwoną” okupacją, pożarami, eksterminacją na terytorium kościoła Polaków, a potem i Żydów.

Ogromnej wagi uroczystość nie zostanie pominięta przez najwyższych dostojników państwa polskiego i Ukrainy. Na uroczystości będą obecni posłowie i senatorowie polskiego parlamentu, dużo dyplomatów z innych państw europejskich, rozpatrywana jest możliwość udziału we Mszy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Dokładnie 370 lat mija od czasu pierwszego poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego poczęcia w Berdyczowie oraz klasztoru Karmelitów. Sanktuarium cały czas przez te lata stawał się ośrodkiem obrony polskości i wiary katolickiej na Prawobrzeżnej Ukrainie. Od 1756 potwierdzono 263 cuda z udziałem obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej, który dwa razy był koronowany i prawdopodobnie zginął w pożarze 1941 roku.

Jak twierdzą niektóre źródła – na koronacji cudownego obrazu przez papieża Benedykta XIV 16 lipca 1756 roku zebrało się około 50 tysięcy osób. 9 czerwca 2012 roku w Berdyczowie oczekują na prawie 10 tysięcy gości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code