Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Uroczysta Akademia Patriotyczna w Sławucie

Uroczysta Akademia Patriotyczna w Sławucie

20 listopada 2016 roku Związek Polaków w Sławucie obchodził kolejną rocznicę odrodzenia się Polski po latach zaborów.

Uroczyste obchody zostały zainaugurowane Mszą Świętą o 12.00 w intencji ojczyzny w kościele św. Doroty w Sławucie. W mszy uczestniczyła delegacja Polaków z Kraśnika, która przybyła do wołyńskiego miasta na zaproszenie lokalnych sławuckich władz w związku z obchodami Dnia Rolnika. Z inicjatywy przewodniczącego Rejonowej Rady Sławuty, pana Leonida Radzywiluka Polacy i Ukraińcy wspólnie obchodzili to święto.

Po zakończeniu mszy, ksiądz Jan Szańca oprowadzał delegację z Kraśnika oraz zainteresowanych sławutczan po kościele, opowiadając wiele ciekawostek. Następnie wszyscy udali się pod pomnik represjonowanych w latach 30. aby złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Przed imprezą uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę „Konfederacja Barska – pierwsze powstanie narodowe 1768 – 1772”. Wystawę otworzyła nauczycielka języka polskiego, delegowana przez ORPEG Barbara Burska. Następnie prezes Związku Polaków, pani Maria Kowalczuk bardzo serdecznie powitała zebranych. Poprosiła również
o zabranie głosu zaproszonych gości z Polski oraz władze miasta Sławuty. Na uroczystą akademię przybyli m.in. rodziny żołnierzy poległych w walkach z prorosyjskimi terrorystami w Donbasie. Rodziny te otrzymały wiązanki kwiatów oraz słowa podziękowania za służbę Ojczyźnie.

Akademię prowadziła nauczycielka, pani Barbara Burska. Wydarzenia historyczne w Polsce na przestrzeni wieków przekazywała nauczycielka języka polskiego pani Larysa Cybula.
Poezja patriotyczna, pieśni i tańce ludowe wykonały chór „Głos Miłości”, działający przy Oddziale ZPU w Sławucie, dziecięcy chór z Kulturalno- Oświatowego Centrum polskiej mniejszości narodowej z Połonnego wraz z zespołem tanecznym; zespół Piosenki Polsko-Ukraińskiej prowadzony przez panią Irenę Nikołajęwą- Witkowską oraz soliści, przygotowani przez nauczycieli ze szkoły muzycznej.

Po zakończeniu uroczystości prezes Maria Kowalczuk podziękowała Fundacji Wolność i Demokracja za wsparcie w przygotowaniu imprezy, przewodniczącemu Rady Rejonowej Panu Leonidowi Radzywilukowi za okazaną życzliwość i wszelaką pomoc, staroście Krupca Waleremu Mychajlukowi za wsparcie finansowe, dyrektor Szkoły w Krupcu Tatianie Bereżnej i gronu pedagogicznemu i uczniom szkoły za pomoc w dekorowaniu auli. Pani Barbara Burska również podziękował Marii Kowalczuk za współpracę.

Maria Kowalczuk, 29.11.16 r.

{morfeo 1260}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *