Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Upamiętnienie ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej na Opolszczyźnie

Upamiętnienie ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej na Opolszczyźnie

Fot.: http://radio.opole.pl/5 marca w Babicach (woj. opolskie), gdzie mieszkają przesiedleńcy ze wschodnich terenów II RP i ich potomkowie odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w 1944 roku przez oddziały SS w Hucie Pieniackiej.

W obchodach 73. rocznicy wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, środowisk kresowych i kombatanckich oraz grupy umundurowanych harcerzy. Złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar zamordowanych 28 lutego 1944 r. przez nacjonalistów ukraińskich służących w SS Galizien i UPA.

Nawiązując do zniszczenia przez nieznanych sprawców pomnika Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej, pełnomocnik marszałka województwa opolskiego Janusz Wójcik zaznaczył, że pojednanie wymaga czasu i prawdy: „To prawda, że byli ludzie, którzy pomnik zniszczyli, ale też prawdą jest to, że pomnik odbudowano”.

„Przyjechaliśmy tu, aby w pokojowy sposób rozliczyć się z historią i przypomnieć o naszych korzeniach. Bo nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary” – podkreślił Wójcik.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 06.03.17 r.