Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego w Barze, Latyczowie i Brahiłowie

Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego w Barze, Latyczowie i Brahiłowie

Na terenach całej Prawobrzeżnej Ukrainy a szczególnie obwodu winnickiego wiosną i latem 1920 roku trwały ciężkie walki żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Petlury z bolszewickimi oddziałami Rosjan.

W 100. Rocznicę tych wydarzeń pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy oraz miejscowi Polacy organizowali szereg uroczystości okolicznościowych.

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Winnickim Okręgu Konsularnym zainagurowane zostały uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym w Latyczowie.

Po nabożeństwie, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński z proboszczem ks. Adamem Przywuskim, mieszkańcami Latyczowa oraz z prezesami organizacji polskich obwodu Chmielnickiego, złożyli kwiaty na grobie żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w Latyczowie w 1920 roku. Kwiaty zostały złożone w asyście eksperta Służby Ochrony i Kontaktu MSZ.

Po uroczystościach w Latyczowie Konsul Generalny RP w Winnicy udał się do Brahiłowa, gdzie na katolickim cmentarzu znajduje się mogiła żołnierzy Wojska Polskiego – 38. Pułku Piechoty, a także ich dowódcy por. Mikołaja Gutkowskiego. Konsul złożył kwiaty i zapalił znicze w miejscu pochówku żołnierzy poległych w ciężkiej walce z bolszewikami 27 kwietnia 1920 roku pod pobliskim Mieżyrowem.

Delegacji KG RP w Winnicy towarzyszył ks. Józef Krzyszycha pełniący posługę w Sanktuarium Jezusa Nazareńskiego w Brahiłowie.

Uwieńczeniem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej był uroczysty koncert okolicznościowy w Domu Polskim w Barze, przygotowany przez zespół Domu Polskiego i Barskie Rejonowe Kulturalno-Oświatowe

Stowarzyszenie Polaków im. Konfederacji Barskiej. Jak zwykle gości zachwyciły występy działających w Domu Polskim zespołów artystycznych. W uroczystościach udział wzięli również miejscowy ksiądz, siostry benedyktynki i Polacy Barscy.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 17 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code